Jak nazywa się ta fobia?

Mam 19 lat, jestem dziewczyną i mam pytanie dotyczące strachu przed hałasem. Od dziecka od kąd się urodziłam u mnie w domu prowadzone były remonty i rodzice z powodu hałasu na który reagowałam panicznym płaczem szli ze mną na spacer. Raz do tego stopnia zaczęłam płakać że zaniosłam się płaczem i wylądowaliśmi na SOR. Zawsze drażniły mnie dźwięki syren, wiertarek, młotów udarowych, silników spalinowych zwłaszcza pił i kosiarek, pociągów, taśmy klejącej, miksera i odkurzacza. Gdy na przykład w szkole na lekcji w klasie wieszana miała być tablica próbowałam jak najszybciej opuścić klasę pod pretekstem pójścia do łazienki a jak nauczyciel nie pozwolił to próbowałam udawać że wszystko ze mną w porządku ale i tak widać było że coś jest ze mną nie tak. Raz nawet w takiej sytuacji desperacko próbując obgryzać paznokcie wyrwałam go całego. Podczas gdy słysze jakiś głośny dźwięk np. nagle ktoś mnie wystraszy wiertarką z nienacka a jestem ze znajomymi to próbuje udawać że się śmieje z tego ale w głębi duszy mam uczucie jak bym miała się zaraz rozpłakać. Ostatnio przydarzyła mi się sytuacja że ktoś w garażu podziemnym obok mnie odpalił z nienacka kosiarkę żeby sprawdzić moc akumulatora czy coś i pójść kosić. Wystraszyłam się piekielnie, próbowałam to tłumić i nagle urwał mi się film. Dalej pamiętam że osoba od kosiarki pytała się czy nic mi nie jest to powiedziałam że wszystko w pożądku i pobiegłam do toalety wymiotować. Zawsze przy tym jak ktoś mnie wystraszył to zbierało mi się na wymioty ale teraz pierwszy raz do nich doszło. Strasznie pulsowała mi głowa było mi gorąco, zdrętwiała mi twarz. Później jak zawsze pojawił się gniew, wyzywanie osoby która mnie wystraszyła. Jak nazywa się ta fobia czy coś innego i jak to leczyć?

Dzień dobry,

Najprawdopodobniej cierpi Pani na akustykofobię, czyli lęk przed hałasem. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty pracującego w podejściu poznawczo - behawioralnym, gdyż psychoterapia byłaby tu najskuteczniejszą formą leczenia. Podkreślam, że powinna to być psychoterapia poznawczo - behawioralna, gdyż jest ona najskuteczniejsza w leczeniu fobii. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalisty i że zauważy Pani efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Pozdrawiam serdecznie,

Katarzyna Kulczycka

http://psycholog - kulczycka.pl/