Jak ośmielić dziecko?

Dzień dobry Jestem mamą prawie 3 letniego synka, który od jakiegoś czasu zrobił się bardzo wstydliwy w stosunku do ludzi, mówi ze się boi i wstydzi i zakrywa rączką oko.Nawet w stosunku do dzieci zachowuje dystans. Potrzebuje dość dużo czasu aby się zaaklimatyzować. Od września idzie do przedszkola i trochę się martwię jak sobie poradzi. Jak powinnam pomóc dziecku ?

Dzień dobry,

Napisała Pani w wiadomości, że synek od jakiegoś czasu potrzebuje więcej czasu by poczuć się bezpiecznie z nowymi osobami czy też w nowej sytuacji. Bardzo cenne jest, że dziecko komunikuję Pani swoje potrzeby. Mówi o wstydzie, strachu i tym, że potrzebuje Pani obecności by poczuć się bezpiecznie. Wiedząc o tych potrzebach może Pani przygotować się i pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu. Pierwszym elementem jest akceptacja przeżyć dziecka i zapewnienie go, że może czuć strach i wstyd przed wejściem w nowe sytuacje. Warto też zaobserwować co pomaga dziecku w nowych sytuacjach i wypracować swój indywidualny sposób wsparcia dziecka. Możliwe, że w przedszkolu syn będzie potrzebował więcej Pani wsparcia. Warto o tym porozmawiać z nauczycielkami i wspólnie opracować zasady zostawania dziecka w przedszkolu np. poprzez dłuższe zostawanie Pani z dzieckiem w przedszkolu, szybszy odbiór dziecka itp. Pomocne może być też stworzenie rytuału wyjścia i przebywania w przedszkolu. Można też skorzystać z konsultacji psychologicznej i razem z psychologiem opracować metody wsparcia dziecka.