Jak poczuć się dobrze we własnej skórze?

Witam, mam 18 lat. Od około pół roku toczę zaciętą walkę z samą sobą, a mianowicie chce odnaleźć siebie. Czuję się jakbym miała dwie twarze, dwie osobowości, które nieustannie ze sobą walczą.Nie potrafię powiedzieć kim jestem. Raz uważam, że jestem na prawdę wyjątkową osobą a po jakimś czasie moja samoocena spada drastycznie w dół co kończy się stanami depresyjnymi. Myśli samobójcze spędzają mi sen z powiek. Gdy już czuję się dobrze to wydaję wiecej pieniedzy wiecej pije i otwieram sie na ludzi.

Witaj,
Zrozumiałam z Twojego listu,że pokazujesz się innym tylko wówczas,gdy niczego nie potrzebujesz ani nie musisz dawać.To może być powód poczucia izolacji,z którym zostajesz sama.Szczególnie,gdy kończą się "materialne żródła zasilania".Tak funkcjonuje wiele osób złapanych w pułapkę rywalizacji i lęku przed ujawnieniem swoich ew.wad.Tylko,że to naprawdę prosta droga do depresji,więc bardzo zachęcam do kontaktu z psychologiem,gdzie jest pierwsza szansa na konfrontację z własnym lękiem i poszukania alternatywnych ,zdrowych sposobów podnoszących samoocenę i ułatwiającą nawiązywanie dobrych relacji.
Proszę poszukać terapeuty i powierzyć mu ten problem,zanim nie wpadniesz w nałóg alkoholowy.
Trzymam kciuki.

Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Podobne stany, zmienne nastroje mogą być zaburzeniami z kręgu Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Dokładny wywiad i diagnoza pozwoli na obranie drogi leczenia.

Po części wahania nastroju i samooceny, o których Pani pisze, są naturalne dla procesu dojrzewania. To czas poszukiwania tożsamości, czyli odpowiedzi na pytanie kim jestem? jaka jestem?. Trzeba między innymi zintegrować różne, czasem sprzeczne wiadomości na swój temat - np. że jestem nieśmiała wśród znajomych, a pyskata w rodzinie, lub odwrotnie. To wywołuje zamęt w wielu młodych ludziach. Zazwyczaj mija z upływem czasu i zbieranych doświadczeń.
Niepokojące są jednak stany depresyjne i myśli samobójcze, o których Pani pisze. Nadużywanie alkoholu to także ryzykowne zachowanie - młody organizm łatwiej się uzależnia, i fizycznie, i psychicznie. Z jakichś powodów naturalne procesy dojrzewania są u Pani niebezpiecznie nasilone.
Proszę koniecznie znaleźć wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/