Jak pomóc koleżance, która jest nerwowa?

Witam Mam koleżankę w wieku 18 lat i od dłuższego już czasu zauważyłam u niej, że jest bardzo nerwowa. Ostatnio się to nasiliło i wpadła w złość straszną kiedy nie mogła znaleźć swojej paczki papierosów. Nikt nie mógł jej uspokoić.Dopiero gdy zapaliła to się uspokoiła .Innego razu zaczęła się sprzeczać ze swoimi rodzicami i doszło do tego że odepchnęła swojego tatę i spadła ze schodów, nie chce się nikogo słuchać, w trakcie kłótni nikt nie jest w stanie jej uspokoić Jak jej pomóc ?
KOBIETA ponad rok temu

Witam,
czy wiążesz z czymś zmianę zachowania koleżanki? Być może bywa pod wpływem środków psychoaktywnych, albo to po prostu burza hormonalna charakterystyczna w okresie dojrzewania. Należałoby rozważyć wizytę u lekarza i jeśli on nie stwierdzi przyczyny medycznej, warto skorzystać z konsultacji psychologicznej.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam,
w opisanej sytuacji trudno jest komukolwiek pomóc, ponieważ osoba potrzebująca pomocy specjalisty nie jest zainteresowana pomocą i uważa, że jej nie potrzebuje. Można spróbować w spokojnej, nie natarczywej rozmowie zasugerować wizytę u psychologa lub psychiatry argumentując to swoim niepokojem i troską o niepanującą nad emocjami osobą.
Dorota Pyrgies