Jak pomóc osobie po ablacji serca?

Jak mogę pomóc siostrze, która ewidentnie niszczy swoje życie. Po krótce jest po ablacji serca, bierze clonazepam i dodatkowo pije alkohol. Jest agresywna i nie dociera do niej nic kiedy z mamą próbujemy przemówić jej do rozsądku. Nie chce udać się do psychiatry twierdząc że jest zdrowa psychicznie jednak jej zachowanie na to nie wskazuje. Proszę o radę lekarza psychiatrii jak można jej pomóc bo nie dajemy już z nią rady i nie możemy patrzeć na to jak rujnuje swoje życie.

Dzień Dobry pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Nie jestem Psychiatrą, pozwoliłam sobie na odpowiedź na Pani pytanie.
Zacznę od tego, że rozumiem (tak jak potrafię) trudność zaprezentowanej sytuacji rodzinnej.
Pani wraz z Mamą dostrzegacie potencjalne zagrożenia zdrowotne, czego być może nie jest świadoma Pani Siostra.

Dopuszczam, że Siostra jest dorosłą Osobą, dotąd dopóki nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Siebie i Innych (chodzi o zagrożenie zdrowia/życia) jest trudność interwencji.
Tak to jest, że opór wzmacnia opór...

Natomiast zachęcałabym Panią, by bardziej skupić się na szczerej, otwartej i nie oceniającej rozmowie, Co i Dlaczego jest powodem spożywania alkoholu przez Siostrę.
Być może ma jakieś obawy, niepokoje czy też lęki, nie dzieli się tym z Najbliższymi i być może czuje się samotnie pod względem emocjonalnym?
Może Pani bardziej ukierunkować Siostrę na wspierającą rozmowę
z Psychologiem?
Do rozważenia, zaproponowanie Siostrze Swojej obecności, podczas wizyty u Specjalisty?

Dodatkowo, zachęcam do kontaktu tel. z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, nr 116 123, aktywnym codziennie, w godz. 14.00-22.00, gdzie może Pani uzyskać dodatkowe wskazówki/informacje w powyższym temacie.

Wspieram Panią mentalnie, życząc Paniom zwyczajnej pomyślności,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605