Jak poprawić kontakt z nastoletnim dzieckiem?

Witam pisze od początku .Córka kiedy miała 14 lat zaczęła być bardzo niegrzeczne chodziła nie wiadomo gdzie,przychodzi lA pijana.teraz ma 15 lat i od wakacji zaczęła palić marihuanę.A tej chwili chodzi na terapie.wszystko robilam i robię zeby było jej dobrze.mąż pracuje ja jestem w domu ponieważ ona jest osoba slabowidzaca i chce jej pomoc jak mogę.staram się żeby miała wszystko .od 9 miesięcy ma chłopaka nieroba i nieuka.tłumacze jej ze to nie dla niej .ona zrobiła się taką samą.nie chce się uczyć i tylko ciągnie żeby z nim przebywać .nie pozwalam na to i dzisiaj mi powiedziała że już ze mną nie wytrzymuje i ze jak sobie coś zrobi to będzie moja wina.ze nie ma z kogo brać przykladu.nie ma u nas przemocy ani pijanstwa mąż ciężko pracuje na wszystko.ja już nie wiem co robić jestem załamana.proszę o pomoc

Dzień dobry, warto zastanowić się dlaczego unika domu. Rozumiem, że w tym otoczeniu znajduje akceptację, a godząc się na picie i palenie zyskuje aprobatę. Niestety często nie ma wpływu na wybory naszych dzieci w tym wieku, zaczynamy im na wszystko zwracać uwagę, krytykujemy je, albo ciągle pouczamy z troski a to przynosi odwrotny skutek do zamierzonego. Wtedy dzieci jeszcze bardziej uciekają z domu i szukają akceptacji na zewnątrz. Niestety rzadko kiedy zyskuje się ją dobrą nauką i zaangażowaniem w rzeczy rozwojowe. Proszę zastanowić się co podoba się Pani w zachowaniu córki, w jakich sytuacjach jest Pani z niej dumna, jakie jej zachowania Panią cieszą? Proszę też zastanowić się kiedy i za co ją ostatnio Pani chwaliła? Jeżeli było tego nie wiele warto to zmienić. Dodać jak najwiecej pochwał, nawet za drobiazgi. Jeśli chodzi o tego chłopaka, warto źle o nim nie mówić. Proponuje tylko prosić córkę by nie robiła np tego co on. Czyli np Pani przestanie go krytykować, postara się go „polubić” (czasami proponuje nawet zapytać co u niego słychać) ale ona np niech obieca że poprawi się w lekcjach. Warto nawiązywać coś w rodzaju kontraktów (Pani stara się ciekawić jej światem i nie krytykować go a ona stara się jednak pewnych rzeczy nie zaniedbywać ). Niestety córka sama musi zrozumieć że ten świat nie jest dla niej, uczymy się na własnych doświadczeniach i błędach a nie przestrogach. I zapewne nie jest dla Pani łatwe to znosić. Proponowałabym umówić się na wizytę do psychologa gdzie dostanie Pani więcej wskazówek jak postępować z nastolatką by jej w pewnym sensie nie odpychać od domu. W sytuacji jakiej znalazła się Pani i z lęku jaki Pani czuje z uwagi na jej picie alkoholu oraz palenie marihuany domyślam się że pochwały oraz próba nawiązywania kontraktów z nią oraz nie krytykowanie jej środowiska jest bardzo, bardzo trudna. Dlatego wsparcie zewnętrzne byłoby wskazane.
Pozdrawiam A. Pacia