Co mogę zrobić aby poprawić swoje stosunki z ludźmi?

Mam 20 lat, od dłuższego czasu mam same problemy w domu, w życiu i w szkole. Co prawda szkołę średnią skończyłam, ale nie z takim wynikiem jak bym chciała. Teraz zaczęłam technikum zaocznie i też I semestr trzeba powtórzyć, bo nie przeszłam na II. Nie wiem dlaczego, ale cały czas mam wrażenie, że nie potrafię się uczyć, mogę siedzieć przed książkami nie wiadomo ile, a i tak pójdę na egzamin i nic z tego, dalej nic nie wiem, jakbym się wcale nie uczyła. Tak samo w domu - każdy ma o coś pretensje, każdemu coś nie pasuje, mogę się starać nie wiem jak - i tak będzie źle. Nie potrafię rozmawiać z ludźmi, nie wiem jak nawiązywać nowe znajomości. Mam marzenia, jak każdy, ale nie wierzę, że się choć jedno kiedykolwiek spełni. Czy ktoś może mi jakoś pomoc, jakąś radę dać? Co mogę zrobić, co mogę zmienić, żeby było inaczej? Proszę!

Witam!
Problemy życia codziennego oddziałują na nasze samopoczucie i możliwości intelektualne. Trudności z nauką mogą być wynikiem ogólnego złego samopoczucia.
Pisze Pani, że w kontaktach z rodziną czuje się Pani niedoceniana. Warto powiedzieć o tym bliskim osobom. Możliwe, że rodzina zachowuje się w ten sposób, ponieważ Pani nie protestuje i przyjmuje ich krytykę. Warto mówić o tym, co Pani nie pasuje i wspólnie zmieniać sytuację tak, żeby każdy z domowników czuł się dobrze. Rozmowy z rodziną to także lekcja nawiązywania kontaktów z innymi osobami.
Ma Pani trudności w nawiązywaniu znajomości. Może Pani nad tym pracować i przezwyciężać swoje opory. Przydatne ćwiczenia i informacje na temat relacji społecznych i komunikacji może Pani znaleźć w poradnikach psychologicznych i Internecie.
Wspaniale, że ma Pani marzenia. Kiedy ma się marzenia, to jest też motywacja do rozwoju i osiągania wyznaczonych celów. Dobrze, żeby Pani sama ustaliła sobie takie cele. Najlepiej, żeby nie byłby zbyt odległe, warto ustalać takie, które może Pani osiągnąć w krótkim czasie. Satysfakcja z osiągnięcia celu daje motywację do dalszych starań i rozwoju.

Pozdrawiam

Zachęcam do podjęcia psychoterapii, dzięki której rozwinie Pani swoje umiejętności interpersonalne. W każdym razie to, że ostatnio w Pani życiu było dużo zmartwień i czuje się Pani teraz obciążona, nie znaczy, że nie może Pani teraz tego zmienić. Bo właśnie teraz może nauczyć się Pani prostej odpowiedzialności za swoje myśli i decyzje. Wystarczy, że obudzi Pani swoją świadomą wolę i chęć, podejmie decyzje, a potem wykona ją bez względu na okrzyki przestraszonej podświadomości. Zachęcam gorąco do pracy nad sobą. Z trudnościami o jakich Pani wspomina naprawdę można sobie poradzić :)

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,
Piszesz o problemach z nauką, niezadowalających osiągnięciach bądź ich braku a ponadto mówisz o ciągłych pretensjach w domu. Ciężko skupić się na nauce, jeżeli wraca się do domu i słyszy przykre rzeczy, nie mając spokoju i okazji do skupienia uwagi.
Twoje problemy z nauką mogą wynikać z wielu spraw, jednakże nie jestem w stanie stwierdzić tego przez internet. Być może to po prostu problemy z pamięcią bądź uwagą. Zdiagnozowanie źródła problemu i możliwość jego korekcji wymaga konsultacji psychologicznej. Zachęcam więc do skorzystania z tej opcji pomocy.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA