Jak poradzić sobie z niepokojem wewnętrznym?

Mam niepokoje egzystencjalne (np. lęk przed piekłem) i jest to chyba powiązane jakoś z religią. Mam taki wewnętrzny konflikt: z jednej strony ciągnie mnie, żeby udać się do KrK, do jakiegoś księdza i dać sobą pokierować - totalnie się podporządkować, być bezwzględnie posłusznym fundamentalistą i w ten sposób uzyskać trwały spokój ducha. Z drugiej jednak strony, chciałbym móc się po prostu odprężyć, cieszyć się życiem i robić to, na co mam ochotę. Jak to pogodzić, co mogę w związku z tym zrobić?

Dzień dobry,

Opisane przez Pana lęki i niepokoje warto byłoby "obejrzeć" w konsultacji ze specjalistą. Skoro, jak sam Pan uważa, Pańskie dylematy mają związek z wiarą i religią, nic nie stoi na przeszkodzie, by specjalistą tym był np. psycholog zrzeszony w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich. Być może kontakt z osobą rozumiejącą zarówno naturę "ludzką", jak i naturę "chrześcijańską" ("katolicką") ułatwiłby Panu rozwiązanie Pana wewnętrznych konfliktów.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Opisał Pan dwa przeciwstawne ambiwalentne pragnienia, które zazwyczaj prowadzą do konfliktu wewnętrznego (wg mojego zdania)

Myślę, że tzw. środek byłby wskazany, w którym byłaby przestrzeń na jedne i drugie...
Z mojej strony zachęcałabym Pana do podjęcia psychoterapii, która byłaby dla Pana pomocna w poukładaniu i dotarciu do wewnętrznego spokoju, czego Panu serdecznie życzę.

Mam niepokoje egzystencjalne (np. lęk przed piekłem) i jest to chyba powiązane jakoś z religią. Mam taki wewnętrzny konflikt: z jednej strony ciągnie mnie, żeby udać się do KrK, do jakiegoś księdza i dać sobą pokierować - totalnie się podporządkować, być bezwzględnie posłusznym fundamentalistą i w ten sposób uzyskać trwały spokój ducha. Z drugiej jednak strony, chciałbym móc się po prostu odprężyć, cieszyć się życiem i robić to, na co mam ochotę. Jak to pogodzić, co mogę w związku z tym zrobić?

Kroczenie drogą wiary nie oznacza bezwzględnego podporządkowania się i posłuszeństwa. Jak Pan wie, w Biblii zapisane jest, że Pan stworzył człowieka i dał mu wolną wolę.
Konflikt z którym się Pan zmaga, wewnętrzna walka z samym sobą jest bardzo trudna i wyczerpująca. Często trudno jest samotnie podjąć takie decyzje i taką drogę życia obrać, by w pełni uspokoić swoje sumienie. Zdecydowanie zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii. Uważam, że w ten sposób, współpracując ze specjalistą lepiej zrozumie Pan siebie, swoje pragnienia i oczekiwania względem życia i świata, a co za tym idzie łatwiej będzie Panu podejmować decyzje, które będą miały wpływ na przyszłość. Ma Pan wiele możliwości wyboru specjalisty tak, aby otrzymał Pan fachową pomoc, a jednocześnie nie musiał się Pan martwić, że podejmowane decyzje odbiją się negatywnie na Pańskiej moralności. Są księża, którzy kończyli szkoły psychoterapeutyczne i świadczą psychoterapię, można też udać się do psychoterapeuty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich tak, jak zalecił to wcześniej Kolega powyżej, innym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii u specjalisty, który zgodzi się współpracować z księdzem.
Jestem przekonany, że z właściwym wsparciem poradzi Pan sobie z życiowymi wyborami. Lepsze zrozumienie siebie i świadome życie w zgodzie ze sobą to nie grzech, dla tego gorąco zachęcam do podjęcia psychoterapii.