Jak postępować z chorobliwie zazdrosnym człowiekiem?

Jestem mężatką 16 lat. Mamy 16-letnią córkę i 3 letniego syna. Mój mąż był od zawsze o mnie zazdrosny, ale od maja 2009 nie mam życia. Mąż przebywa w Norwegii. Chce mieć wszystko pod kontrolą. Wydzwania do mnie do pracy po 10 razy na prywatną komórkę, ale też na tel. stacjonarny w pracy. Jak nie odbiorę telefonu jest awantura, bo pewnie odeszłam od biurka do swojego kochanka. Jak jest w domu, są ciągle awantury, przywozi i odbiera mnie z pracy, żeby zobaczyć ilu mam kolegów. Żaden nie może zwracać się do mnie po imieniu. Nie mogę mieć dekoltu nawet najmniejszego. Sprawdza moją komórkę, wymusił na mnie podanie hasła do skrzynki e-mail, przegląda torebkę i kieszenie. Studiuję, więc tam też mam kochanków. Jak zbliża się zjazd, zaczynają się awantury. Nie mogę chodzić na basen, fitness, ani spotkać się ze znajomymi. Powinnam siedzieć w domu. Jak wychodzę, to muszę powiedzieć gdzie idę, za ile wrócę, bo wtedy dzwoni na tel. stacjonarny i sprawdza. Kochanków mam też w rodzinie, zdradzam go wszędzie i ze wszystkimi. Do siostry męża nie mogę chodzić, bo mi miesza w głowie. Straszy mnie, że zrobi wszystko, żeby mnie zwolnili z pracy, bo praca poprzewracała mi w głowie. Nie mogę już tak dalej żyć. Patrzy na to moja dorastająca córka. Opowiedziałam o tym wszystkim teściom, rozmawiali z nim, powiedzieli, że ja nie jestem niewolnikiem tylko też człowiekiem, cudowną matką i żoną, ale on nie da sobie nic powiedzieć, nie słucha. Powiedziałam mężowi, że składam pozew o rozwód, to zaczął mnie szantażować, że się powiesi albo naje się tabletek i popije alkoholem, bo on nie może bez nas żyć. Mówił, że będzie lepiej, ale jest jeszcze gorzej. Mąż nie chce słyszeć o terapii. Jak mam postępować z moim mężem, przecież nigdy nie dawałam mu najmniejszego powodu do zazdrości to zawsze on szukał przygód z kobietami, w pierwszych latach naszego małżeństwa. Kocham go całym sercem, ale psychicznie nie daję już rady tego znosić. Proszę o radę. Serdecznie Pozdrawiam i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zazdrość Pani męża jest chorobliwa i patologiczna. On nie ma prawa wkraczać w Pani intymność - telefon, poczta, znajomości. Dobrym przejawem jest zrozumienie Pani problemu przez teściów. Często okazuje się, że terroryzowana małżonka nie może w nich znaleźć podpory. Mąż ma bardzo silną potrzebę kontroli nad Pani życiem, aczkolwiek małżeństwo nie jest wyrokiem więzienia.

Ma Pani prawo do normalnego i spokojnego życia, zdrowych kontaktów z rodziną i znajomymi, a mąż nie może tego Pani zabraniać. Próby zastraszania również nie są normalnym przejawem. Mąż nie mogąc od Pani wyegzekwować satysfakcjonującego go zachowania, wpływa na nie za pomocą szantażu.

Powinna się Pani skonsultować z psychologiem i zadbać o siebie. Spotkania z psychologiem pomogą Pani poradzić sobie emocjonalnie z tą sytuacją oraz nauczyć się przeciwstawiać mężowi. Warto też skorzystać z pomocy instytucji pozarządowych, które pomagają kobietom m.in. z takimi problemami jak Pani. Będzie Pani mogła poznać swoje prawa i nauczyć się je egzekwować od męża.

Pozdrawiam