Jak powinien wyglądać idealny związek?

Witam.Czy związek dwojga kochających się kobiety i mężczyzny niesie w sobie jakieś ramy,które powinien miećten związek.Moim zdaniem bycie singlem a w związku to różnica i trzeba przestawić się w jakims stopniu na partnera i potrzeba kompromisów i troszkę poświęceń w stosunku do singlowskich zachowań.Niby z Państwa wypowiedzi wynika,że każdy jest wolny i nie powinien mieć ograniczeń,czyli wynika,że można stosować zasadę "róbta co chceta" w wielu aspektach bycia,życia w związkuPozdrawia serdecznie

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry. Odpowiadając na pana wątpliwości, chcę powiedzieć, że każdy związek ma jakieś ramy. Są one różne w różnych związkach, tak jak różni są ludzie, którzy tworzą związek. Wolność nie polega na tym, że robimy co chcemy, nie licząc się z innymi. Wolność to nie kwestia ograniczeń, jakie nam są narzucone, lecz wolnych wyborów. Wyborów, za które ponosimy osobistą odpowiedzialność. I taka wolność jest udziałem zarówno osoby będącej singlem, jak i tej pozostającej w związku. Ma pan rację, że związek wymaga od nas liczenia się w pewien sposób z osobą partnera. Dobrze więc jest znaleźć obszary, w których dochodzimy do kompromisów i obszary, które nie dają nam tej możliwości. A następnie trzeba spróbować odpowiedzieć, przede wszystkim sobie, czy jestem w stanie pomimo tych różnic, być w związku. Takie rozmowy, dotyczące ważnych dla nas postaw, wartości, światopoglądu, warto prowadzić od początku znajomości, aby po latach bycia w związku nie dojść do wniosku, że jednak nie mogę być z tą osobą. Lub zaczynam się poświęcać. Poświęcenie nigdy nie wychodzi związkowi na dobre. Mam nadzieję, że w jakiś sposób odniosłam się do pana wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

witam:) Oczywiście, kiedy jesteśmy w związku podejmujemy wobec drugiej osoby pewne zobowiązania. Decydujemy się razem spędzać czas, mieszkamy razem, dzielimy obowiązkami, radościami i smutkami. Wszystko jednak, co robimy jest kwestią umowy, na która powinny zgodzić się obydwie strony. Najważniejszy w tym wszystkim jest wzajemny szacunek, również dla odmiennego zdania drugiej osoby. Możemy dyskutować i przekonywać się, jednak nie zmuszać. W dojrzałym partnerstwie jest obszar, w którym jesteśmy "my" i obszar w którym jestem tylko "ja", czyli na przykład możemy wspólnie pójść do kina ale mogę osobno pójść na mecz a moja partnerka na spotkanie z przyjaciółkami. Mogę dzisiaj pójść z partnerką do teatru chociaż "nie przepadam" a w następnym tygodniu ona pójdzie za mną na basen, chociaż woli fitness. Jak kolejnym razem powie, że woli zostać w domu- szanuję jej wybór i nie robię wymówek. Mniej więcej chodzi o to.:) Pozdrawiam

Witam. Prawdą jest to co Pan pisze, że w zwiazku trzeba kompromisów a nie życia po singlosku. Chodzi też o to, ze nie należy się ograniczać, czegoś zabraniać, zniewalać- w tym sesnsie ograniczać.
Magdalena Brabec

Pewnie nie ma czegoś takiego jak idealny związek. Oczywiście, ze jest różnica między tym, jak funkcjonujemy sami, a jak w związku. Choć nie gloryfikowalabym wolności w związku. Rozumiem, ze zastanawia się Pan nad tym jak wypośrodkować miedzy dbaniem o siebie a zaangażowaniem w związek. Pewnie to nie jest łatwe zagadnienie i każdy musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam.