Jak powinna wyglądać dieta lekkostrawna?

Dzień dobry, jakie powinny być orientacyjne procentowe proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów w diecie lekkostrawnej i redukcyjnej 1200-1500kcal mężczyzny 32lata, 178cm i 115kg, niska aktywność fizyczna (praca umysłowa), rozumiem że przy zaleceniach diety lekkostrawnej ilość błonnika również ograniczona?

Biorąc pod uwagę jak dużą ma Pan nadwagę - sugerowałabym jednak zacząć od diety 1800-2000 kcal, gdyż może ona się okazać wystarczająca. Dieta w zakresie 1200 kcal jest zdecydowanie poniżej Pana Podstawowej Przemiany Materii i nie powinna być stosowana, gdyż może grozić poważnym wycieńczeniem organizmu i konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości.
Jeżeli ma Pan problemy z dobraniem prawidłowego sposobu postępowania polecałabym zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Witam,
Orientacyjny procentowy rozkład:
Białko 15 %
Tłuszcz 25 %
Węglowodany 60 %

Błonnik ok. 20-30g, z tym że powinien być to błonnik rozpuszczalny : pieczone jabłko, gotowane warzywa. Ograniczyć należy błonnik nierozpuszczalny: razowe pieczywo, makarony itp.

Pozdrawiam,
Paulina Brzuskiewicz
www.psychodietetyk.org