Jak powinnam się zachowywać w takiej sytuacji?

Z chłopakiem jestem 3 lata. Mieszkamy u rodziców, ma on mieszkanie u siebie, ale zajmuje Je jego Mama. Wczoraj bardzo się pokłóciliśmy, on dużo pije.. Uważa że nie ma problemu z tym ale 8 szt piwa codziennie to raczej nie jest normalna sytuacja. Ja sobie z tym nie radzę, rodzą się kłótnie. Wczoraj po pijaku wsiadł do samochodu i pojechał do Mamy. Obwinia mnie że znęcam sie nad nim psychicznie, ze gnoje Go na kazdym kroku itp. Że doprowadziłam do tego że nie może być ze mną, że nie może patrzeć na mnie. Bardzo przykro słucha sie takich słów od osoby która się kocha. Sądzę że to wina jego rodziców, ponieważ są po rozwodzie i ze niska jego samoocena wychodzi z dzieciństwa. Ojciec jego bardzo źle Go traktował, kiedyś napisał mi że współczuję mi zyc z takim kimś Jak jego syn. Problem w tym ze Mój chłopak tego nie widzi a wyzywa sie na mnie. Bardzo mi ciężko.. Obwiniam się że moze nie potrzebnie wchodzę na jego rodziców lub za często kloce się z nim o ten alkohol.. Ale okłamuje mnie mówiąc ze bierze jedno piwo a wychodzi z 4 pakiem bo bylo w promocji a poten w nocy wszystko wypija i sie dopijq jeszcze. Co mam robić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

spożywanie 8 piw dziennie przekracza bezpieczne normy picia alkoholu. Dodatkowo zachowanie negujące istnienie problemu, łamanie prawa, które jest niezwykle niebezpieczne (jazda pod wpływem alkoholu może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla Pani chłopaka, ale i dla innych użytkowników ruchu drogowego), świadczą o tym, że spożycie napojów wyskokowych może być już poza kontrolą Pani partnera. Uzależniony często zwala winę na najbliższych, znajdując tym samym nowy powód do picia i kłamania. Co gorsza, to Pani i inni bliscy cierpią na tym najbardziej.

Szanse na szczęśliwą przyszłość związku można upatrywać jedynie w zmianie po stronie partnera, a także wspólnej pracy nad relacją – najczęściej z pomocą wykwalifikowanych terapeutów. Warto, aby Pani już teraz zasięgnęła pomocy specjalistów z ośrodka terapii leczenia uzależnień lub psychologa. Nie ma możliwości pomocy osoby uzależnionej, jeśli w pierwszej kolejności nie zadba Pani o samą siebie – wsparcie psychoterapeuty pozwoli Pani zmierzyć się z niepotrzebnym poczuciem winy (nie jest Pani winna tego, że chłopak spożywa alkohol). Odpowiedzialność za wspólne życie nie spoczywa jednak wyłącznie na Pani barkach – ma Pani prawo do szczęścia i poczucia bezpieczeństwa w tej najważniejszej dla Pani relacji.

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pomoc-partnerowi-z-uzaleznieniem-od-picia-alkoholu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pomoc-chlopakowi-uzaleznionemu-od-alkoholu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/agresja-po-spozyciu-alkoholu-u-chlopaka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naduzywanie-alkoholu-przez-chlopaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.