Jak powstają procesy decyzyjne w mózgu?

Od dłuższego czasu poszukuję odpowiedzi na pytanie "kto tak naprawdę pociąga ze te sznurki" w mojej głowie. Określone części mózgu odpowiadają za określone funkcje, ale co powoduje, że potrafię wyciągnąć z głębi swojej głowy i wprowadzić w życie określone działanie, np. myślę, że wyjdę na spacer. Czy to świadomość, jaźń? W jaki sposób z neuronów wyciągamy informacje, przecież neuron sam z siebie tego nie zrobi, musi dostać impuls "czas na spacer".

Dzień dobry!

Odpowiedź na Pana pytanie przekracza możliwości skróconej porady internetowej, ponieważ obejmuje szeroki zakres zarówno neuropsychologii, medycyny (neurologii, psychiatrii), jak i psychologii poznawczej, psychologii emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych, osobowości itp. Jeśli są to dla Pana tematy interesujące i angażujące - polecam lekturę licznych podręczników, aby stopniowo poszerzać swoją wiedzę w takich kierunkach, jakimi zdecyduje się Pan podążać.

Pozdrawiam!

Idąc za poradą Pani Piątkowskiej mogę polecić takie podręczniki, jak:
1. "Psychologia i życie" Zimbardo, Gerrig - bardzo obszerny podręcznik, w którym poruszone są elementy wszystkich działów psychologii - od psychologii emocji, przez motywację, psychologię poznawczą, społeczną itd.
2. "Psychologia poznawcza" Nęcka, Orzechowski, Szymura - z polskiego zaplecza podręcznik zajmujący się właśnie poznawczymi procesami - podejmowaniem decyzji, koncentracją uwagi, pamięcią itd.
3. "Psychologia. Podręcznik akademicki" red. Strelau - trzytomowa pozycja również obejmująca wszystkie działy działania psychologów, bardziej rozbudowana i nie pisana "na modłę amerykańską", jak wskazana powyżej " Psychologia i życie".

Mam nadzieję, że lektura tych pozycji przyniesie Panu odpowiedzi na interesujące pytania. Pozdrawiam.