Jak radzić sobie z porównywaniem do innych?

Witam. Mam 24 lata jestem w związku z kobieta od 2 lat jest to mój pierwszy związek jej 3 były to związki po 2 msc gdzie to oni ja zostawiali. Moja partnerka dość często porównuje mnie do nich lub zaznaczała ze byli lepsi np. lepiej wyglądali sex im wychodził mimo to że my praktycznie go nie uprawiamy ponieważ bierze ona antykoncepcję która obniżyła jej libido do zera. Do tego że to tabletki psują jej porządnie i po części nasz związek ponieważ nie ma w nim tej „chemii” doszliśmy niedawno ale moja psychika przez to leży całkowicie borykam się z tym ze jestem ten drugi gorszy ze nic jej nie daje ze nigdy nie będę miał radości z tego że z nią jestem pojawiły się nerwy u mnie , nie mogę na siebie patrzeć bo wiem ze tamci byli lepsi. Nie miałem tego na początku dopiero jak słyszałem te porównania od niej. Wyjaśniliśmy sobie ze to było w nerwach i mnie kocha. Ale ja nadal nie mogę sobie z tym poradzić. Co mam robić ?

Szanowny Panie,

Zalecam rozważenie podjęcia wraz z partnerką psychoterapii pary. Porównywanie do "byłych" może zniszczyć związek, a do tego porządnie nadszarpnąć poczucie własnej wartości u Pana. Podczas terapii będą Państwo mieli szansę wspólnie przyjrzeć się stosowanej komunikacji, wzajemnym oczekiwaniom i wizjom związku, a także nabyć bardziej konstruktywne strategie radzenia sobie w kryzysowych chwilach. Zastanawiające jest to, że Pana partnerka kilkakrotnie była porzucana - być może nie Pan pierwszy czuje się przez nią źle traktowany? Warto to wszystko przedyskutować ze specjalistą.

Życzę Panu serdecznie powodzenia.