Problemy z porównywaniem do koleżanki

Nie radzę sobie z „konkurowaniem”. Nie uczę się najlepiej, nie mam wilku też przyjaciół a moja koleżanka, która mnie nie lubi ma wszystko, jest najlepsza pod każdym względem i w dodatku łatwiej będzie jej w przyszłości bo ma znajomości. Nie radzę sobie z ciągłym porównywaniem jej do siebie. Na dodatek zostałam upokorzona w obecności jej znajomych. Innych to nie „boli” że jest taka dobra, za to mnie tam, bardzo, też bym chciała być. Nie wiem jak zmienić moje nastawienie.

Porównywanie się do innych jest zazwyczaj wynikiem bardzo obniżonej samooceny i pewności siebie - próbujemy wtedy znaleźć kogoś od kogo będziemy w jakimś aspekcie "lepsi". Jednakże zwykle porównania te kończą się kolejnym spadkiem samooceny, bo jednak znajdzie się ktoś od nas "bardziej".
To, że innych "nie boli",że koleżance się powodzi jest tylko i wyłącznie znakiem, iż Pani w jakiś sposób demonizują ją, generalizuje, w jakiś sposób "fiksuje się" na niej, zamiast zacząć żyć własnym i tylko własnym życiem (tak, jak robią to właśnie ci inni znajomi) - bez porównań, bez konkurowania (symbolicznego, bo przypuszczam, że ów koleżanka nawet nie zdaje sobie sprawy, że Pani z nią w jakiś sposób konkuruje).
To, co mogę polecić w tej sytuacji to zasięgnięcie porady, a nawet i terapii, psychologa poznawczo-behawioralnego. Podczas spotkań pozna pani sposób myślenia, który Panią blokuje i fiksuje na rywalizacji a także nauczy się go kontrolować i zmieniać - a o to w tym momencie chodzi. Ponadto niezbędna jest praca nad Pani samooceną i radzeniem sobie z trudnościami. Widząc ilość żalu, jaka się pojawia w pani poście uważam,że wizyta u specjalisty jest wskazana, gdyż sama może Pani nie wyjść z tego kołowrotka. Pozdrawiam.

Witam. Warto rozważyć terapię indywidualną. Będzie Pani mogła spokojnie porozmawiać, spojrzeć na problemy z innej strony. Długotrwały stres prowadzi do poważniejszych problemów, depresji czy lęków. Proszę rozważyć terapię /konsultację u psychologa. Pozdrawiam