Nieustanne porównywanie się do koleżanki

Nie radzę sobie z „konkurowaniem”. Nie uczę się najlepiej, nie mam wilku też przyjaciół a moja koleżanka, która mnie nie lubi ma wszystko, jest najlepsza pod każdym względem i w dodatku łatwiej będzie jej w przyszłości bo ma znajomości. Nie radzę sobie z ciągłym porównywaniem jej do siebie. Na dodatek zostałam upokorzona w obecności jej znajomych. Innych to nie „boli” że jest taka dobra, za to mnie tam, bardzo, też bym chciała być. Nie wiem jak zmienić moje nastawienie.

Dzień dobry.

Wygląda na to, że Pani zazdrość zatruwa Pani życie, a ciągłe porównywanie do "koleżanki" jest przyczyną coraz większego dyskomfortu. Warto zatem przyjrzeć się bliżej problemowi i odnaleźć źródło opisanej potrzeby konkurowania. Nie tylko z koleżanką. Sugerowałbym konsultację psychologiczną i zapewne poddanie się terapii.

Pozdrawiam.

Dobry wieczór,
Zastanawiam się dlaczego to ważne, aby być najlepszą? Czy to aby na pewno jest osiągalne? Czy koleżanka jest absolutnie perfekcyjna? Mam wrażenie, że Pani postrzeganie sytuacji jest zniekształcone. Zachęcam do podjęcia terapii, w trakcie której będzie Pani mogła zastanowić się nad wspomnianymi wyżej pytaniami i poszukać co powoduje tak silny dyskomfort oraz potrzebę porównywania się do innych.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Dzień dobry, rozumiem, że zazdrość w stosunku do koleżanki niszczy pani życie. Zastanawiam się dlaczego tak mocno się pani do niej porównuje (być może również do innych). Wynika to prawdopodobnie z niskiej samooceny, która wpływa na pani sposób postrzegania świata. Jeżeli porównywanie się do innych to stały wzorzec pani funkcjonowania zachęcam do podjęcia psychoterapii. Pozdrawiam.