Jak radzić sobie z poczuciem niższości?

Nie radzę sobie z myślą, że moja koleżanka na studiach, z którą rywalizuję jest lepsza ode mnie. Przebywanie w jej otoczeniu sprawia ze czuję się beznadziejnie, do niczego. Ma kontakty i układy z ludźmi którzy jej pomagają we wszystkim, nawet w życiu zawodowym, a ja tego nie mam. Ma coś co mi trudno dostać. Nie umiem sobie z tym radzić, z tą zazdrością i przygnębieniem. Jak powinnam zmienić sposób myslenia, albo jak ponwac nad złymi emocjami i myślami?

Witam!
Musi Pani sobie odpowiedzieć na pytanie, czemu ma służyć ta rywalizacja? Do czego ma to Panią doprowadzić?
W życiu, jak Pani z pewnością wie, spotykamy ludzi, którzy są od nas mądrzejsi, bardziej utytułowani, bogatsi, piękniejsi. Ale są także inni ludzie, którym daleko do naszej mądrości i pozycji.
Dlatego, jeśli chce Pani być szczęśliwa i osiągać sukcesy, proszę uczyć się od tych mądrych, wytyczać własne cele nie rywalizując z nikim oraz najważniejsze, proszę polubić i docenić samą siebie. Na pewno jestPani wartościową osobą.
Pozdrawiam, JPluta

Witam serdecznie
Z jakichś przyczyn ma Pani kłopot z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Warto zastanowić się czy ma Pani wokół siebie osoby przez które czuje się Pani wzmacniana, doceniana. Czy jest Pani świadoma swoich mocnych stron, zasobów. Jeśli ten kłopot z porównywaniem się z koleżanką wpływa negatywnie na Pani samopoczucie, warto skontaktować się z psychologiem, by wzmocnić się ,przepracować swoje problemy, popracować nad samooceną i poczuć dobrze sama ze sobą.
Pozdrawiam ciepło
Anna Reklewska psycholog

Dzień dobry, zastanawiam się, dlaczego to dla pani takie ważne, aby być taką jak lub lepszą niż koleżanka. Przecież na świecie jest mnóstwo ludzi, którzy są w czymś lepsi, sprawniejsi od nas - tak po prostu jest. Zachęcam do skoncentrowaniu się na swoich celach, planach i dążeniu do nich. Pozdrawiam.

Szanowna Pani. Aby uniezależnić się od porównywania się z innymi proponuję Pani poznawanie siebie przez budowanie obrazu samej siebie.
Obraz samej siebie składa się z odpowiedzi na 3 pytania:
Kim jestem ?
Jaka jestem ?
Co potrafię i ile jestem warta ?
Dobrze jest też odpowiedzieć sobie na pytania :
W czym leży moja siła ?
Gdzie i kiedy ujawniają się moje słabości ?
Polecam tę pracę na kilka długich wieczorów. Powinno pomóc.
Życzę sukcesu.
Serdeczności
Edward Jakubowicz