Jak sprawdzić, czy 3-letnie dziecko rozwija się prawidłowo?

Mam 3 letniego synka . Czy moge zrobic, mu jakies badania, testy na rozwoj. Chce sprawdziec, czy rozwija sie prawidłowo, czy odbiega od norm. kto je moze zrobic, psycholog, logopeda. jak ten test wygląda. Dziekuje.

Dzień dobry!
Proszę udać się do poradni psychologiczno- pedagogicznej i tam umówić się na takie badania z dzieckiem i poprosić o wyjaśnienie jak mają te badania wyglądać. Nie bardzo można je opisać, dlatego ,że nie znamy historii dziecka. Pozdrawiam

Dzień dobry!

To, z jakim specjalistą chce się Pani skonsultować (psychologiem/ psychiatrą/ logopedą/ pediatrą itp.) zależy od tego, jakie ma Pani obserwacje, czy coś konkretnego niepokoi Panią w zachowaniu syna - np. w sferze poznawczej, emocjonalnej, społecznej, zdrowia fizycznego, mowy itp.
Często właściwą osobą, która może dokonać wstępnej diagnozy jest np. opiekunka przedszkolna (która obserwuje syna na co dzień, widzi, jak nawiązuje relacje z rówieśnikami, jak się bawi, jak radzi sobie z trudnymi sytuacjami, stresem itp.) czy prowadzący lekarz pediatra.
Jeśli rozmowy z nimi nie rozwieją Pani wątpliwości, proszę zgłosić się do psychologa rozwoju, tzw. psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam!

Takie badania wykonuje poradnia psychologiczno-pedagogiczna, w składzie komisji jest logopeda, psycholog, pedagog, lekarz, czasem rehabilitant. Należy złożyć wniosek bezpośrednio przez rodziców w placówce poradni. Test opiera się na bezpośredniej obserwacji dziecka podczas wykonywania przez nie określonych zadań.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Można zrobić badanie funkcjonalne i wykonać może je zarówno psycholog jak i pedagog.
Pozdrawiam AM