Jak walczyć z niepohamowanym śmiechem?

Jak można rozumieć niepochamowany śmiech naprzyklad jak ktos sie denerwuje to wtedy wybucham nie pochamowany śmiechem brak wewnetrznych myśli stanie w miejscu i nic nie gadanie oraz problemy z pamiecio co robilo sie wczoraj bardzo się przejmuje swoim stanem zdrowia

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

dziękuję, że zadała Pani to pytanie.

Reakcja śmiechem w sytuacji stresowej jest normalna i powszechna.

Amnezja kiedy trzeba przypomnieć sobie jakieś ważne rzeczy również.

W sytuacji stresowej aktywuje się autonomiczny układ nerwowy, którego jedna część odpowiada za mobilizację organizmu do działania. Towarzyszy temu szereg zmian fizjologicznych takich jak np. szybsze bicie serca, pocenie się, zawroty głowy, potrzeba ruchu ( czasem zastyganie w miejscu), pobudzenie układu pokarmowego ( stąd biegunka) itp.

Czasem zdarza się, że człowiek wybucha śmiechem, aby rozładować napięcie, zneutralizować oraz ochronić się przed tych zagrożeniem, które wywołało reakcję stresową.

Jeśli jest to na tyle dla Pani uciążliwe, że nie może Pani przez to normalnie funkcjonować lub zdarza się często w najmniej odpowiednich momentach, (występuje od kilku-kilkudziesięciu razu w ciągu dnia), a przy tym nie odczuwa się żadnej radości- może to oznaczać inne niż tylko psychologiczne przyczyny. Należy w takim przypadku zgłosić się na badanie lekarskie.

Jeśli ma Pani problemy z nadmierną reakcją lękową, to bardzo pomocna może być wizyta psychoterapeutyczna.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Anna Byczko