Jak wygrać z anemią, będąc wegetarianką?

Chciałam oddać krew, lecz moje złe wyniki mi to uniemożliwiły. Od sześciu lat jestem wegetarianką, nigdy wcześniej nie cierpiałam na anemię. Jestem ciągle zmęczona i nie mogę na niczym skupić uwagi, częściej niż dotychczas mam skurcze w łydkach, ramionach, bardzo szybko się męczę. Oto wyniki mojej morfologii: RBC: 4,31; HGB: 11; HCT: 35,5; MCV: 82; MCH: 26,8; MCHC: 32,5; RDW: 15,7; PLT 381; MPV: 6,8; PCT: 0,259; PDW: 9,8 l; WBC: 10,3. Jak skutecznie walczyć z anemią, jednak bez pomocy produktów mięsnych? Czy anemia może powodować złe samopoczucie?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niedokrwistość może wywoływać opisane objawy. Część z nich mogą wywoływać również niedobory szerszej gamy witamin i składników mineralnych. Warto byłoby wprowadzić do diety produkty mięsne, chociaż na czas wyrównania niedokrwistości.
Rezygnując z produktów zwierzęcych, należy pamiętać o suplementowaniu niektórych witamin i mikroelemnetów, a dietę planować bardzo rozważnie.

Jeśli nie jada Pani produktów mlecznych, naraża się również na niedobory cennych składników, m.in. wapnia, fosforu, witaminy D, czy witamin z grupy B. Drżenia mogą wynikać m.in. z tych niedoborów. Zanim zupełnie wykluczy Pani produkty pochodzenia zwierzecego, zachęcam do poczytania artykułow na trzech istotnych z Pani punktu widzenia portalach, do których linki podaję: abcanemia.pl/, abcdieta.pl/, abcwitaminy.pl/.