Osłabiona kondycja i wypadanie włosów u wegetarianki

Mam prawie 17 lat. Od ok. 8 lat jestem wegetarianką... co prawda jem produkty mleczne. Gdy zaczęła się moja historia z wegetarianizmem, często mdlałam, np. w kościele, miałam robione jakieś badania, ale nie pod kątem anemii. Później jednak przestały pojawiać się moje omdlenia... i wszystko było OK. Od kiedy pamiętam, mam bardzo bladą karnację. Ostatnio zauważyłam, że wypada mi dużo włosów, no i mam osłabioną kondycję. Co to oznacza? Może to być anemia?
ponad rok temu

Witaj!

Zacznijmy od tego, że dieta wegetariańska nie jest najlepszym wyborem dla rozwijającej się dziewczyny, zwłaszcza, że zaczęłaś stosować ją bardzo wcześnie. Dobrze, że w Twoim jadłospisie znajduje się nabiał, który dostarcza pełnowartościowych białek, a także składników mineralnych (zwłaszcza wapnia).

Objawy, które opisujesz, jak najbardziej mogą wynikać z anemii. W mięsie, podrobach znajdują się duże ilości żelaza (żelazo zawarte w produktach roślinnych jest znacznie gorzej przyswajalne). Witamina B12 znajduje się natomiast wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego (choć, co prawda, pewne jej ilości są produkowane przez bakterie w naszych jelitach). Nie są to jedyne składniki, których trudno dostarczyć organizmowi stosując dietę wegetariańską, a których niedobór prowadzi do niedokrwistości.

Powinnaś udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zbada Cię, zleci niezbędne badania. Na tej podstawie oceni, czy rzeczywiście przyczyną Twoich dolegliwości jest anemia.

Opisywane omdlenia po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, które zbiegły się w czasie z początkiem stosowania przez Ciebie diety wegetariańskiej, najprawdopodobniej wynikały z innych przyczyn (mogły być to tzw. omdlenia ortostatyczne bądź wazowagalne). Celem wykluczenia anemii wykonuje się zwykłą morfologię krwi, którą zapewne miałaś zleconą i wtedy.

Pozdrawiam.