Osłabiona kondycja i wypadanie włosów u wegetarianki

Mam prawie 17 lat. Od ok. 8 lat jestem wegetarianką... co prawda jem produkty mleczne. Gdy zaczęła się moja historia z wegetarianizmem, często mdlałam, np. w kościele, miałam robione jakieś badania, ale nie pod kątem anemii. Później jednak przestały pojawiać się moje omdlenia... i wszystko było OK. Od kiedy pamiętam, mam bardzo bladą karnację. Ostatnio zauważyłam, że wypada mi dużo włosów, no i mam osłabioną kondycję. Co to oznacza? Może to być anemia?
ponad rok temu

Witaj!

Zacznijmy od tego, że dieta wegetariańska nie jest najlepszym wyborem dla rozwijającej się dziewczyny, zwłaszcza, że zaczęłaś stosować ją bardzo wcześnie. Dobrze, że w Twoim jadłospisie znajduje się nabiał, który dostarcza pełnowartościowych białek, a także składników mineralnych (zwłaszcza wapnia).

Objawy, które opisujesz, jak najbardziej mogą wynikać z anemii. W mięsie, podrobach znajdują się duże ilości żelaza (żelazo zawarte w produktach roślinnych jest znacznie gorzej przyswajalne). Witamina B12 znajduje się natomiast wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego (choć, co prawda, pewne jej ilości są produkowane przez bakterie w naszych jelitach). Nie są to jedyne składniki, których trudno dostarczyć organizmowi stosując dietę wegetariańską, a których niedobór prowadzi do niedokrwistości.

Powinnaś udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zbada Cię, zleci niezbędne badania. Na tej podstawie oceni, czy rzeczywiście przyczyną Twoich dolegliwości jest anemia.

Opisywane omdlenia po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, które zbiegły się w czasie z początkiem stosowania przez Ciebie diety wegetariańskiej, najprawdopodobniej wynikały z innych przyczyn (mogły być to tzw. omdlenia ortostatyczne bądź wazowagalne). Celem wykluczenia anemii wykonuje się zwykłą morfologię krwi, którą zapewne miałaś zleconą i wtedy.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wypadanie włosów pomimo ich dobrej kondycji

mam zdrowo wyglądające, grube i gęste włosy. Jednak odkąd je zapuściłam, trace ich zdecydowanie za dużo. Są wszędzie. Fryzjerka mówi, że obcięcie nie pomoże , bo to brak witamin. Czy to prawda?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Mgr Jolanta Gajda Kosmetolog
46 poziom zaufania

Witam,
tak jak mówi Pani fryzjerka, jedną z przyczyn wypadania włosów może być niedobór witamin. Proszę sprawdzić poziom żelaza, witamin z grupy B oraz H.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak można poprawić kondycję włosów?

Jakie najlepiej zażywać witaminy lub suplementy aby wspomóc włosy od wewnątrz przy kuracji izotekiem? Być może jest coś, co pomogło by przeciwdziałać ich wypadaniu już od samego początku kuracji - co jest częstym skutkiem ubocznym izoteku. Bardzo proszę o wskazówki, jak najlepiej wspomóc kondycję włosów.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Problem z kondycją oraz stanem włosów dotyczy wielu kobiet, zwłaszcza młodych z problemami hormonalnymi oraz w stanach obniżonej odporności, a także przy zażywaniu niektórych leków.

Zadbane i zdrowe włosy w istotny sposób wpływają na dobre samopoczucie u każdej kobiety. Stan włosów wskazuje na kondycję i funkcjonowanie całego organizmu. Na jakość włosów wpływa przede wszystkim niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i składniki mineralne, przewlekły stres, zaburzenia hormonalne oraz stosowane leki.

Izotek jest lekiem stosowanym w dermatologii, który może mieć pośredni wpływ na stan włosów oraz ich wypadanie. Przewlekłe przyjmowanie tego preparatu może przyczyniać się do wysuszania skóry głowy i mieć też wpływ na wzmożone wypadanie włosów.

Najważniejszą czynnością byłoby odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów za pomocą właściwych kosmetyków o dobrym i prostym i składzie, bez substancji zapachowych, mydła oraz parabenów.

Bardzo istotne jest również odżywienie włosów od środka, poprzez jak najlepszą suplementację, a także dostarczanie niezbędnych witamin i składników odżywczych wraz z dietą. Niedobory takich substancji, jak: żelazo, cynk, selen, krzem, witaminy z grupy B, witamina A oraz E powodują spadek kondycji włosów oraz ich zwiększone wypadanie. Dlatego też powinno się zwrócić uwagę przy wyborze wszelkich środków czy suplementów, aby zawierały przedstawione wcześniej składniki.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy skonsultować się z lekarzem internistą lub dermatologiem, który dokładnie postara się ocenić przyczynę Pani problemów.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-wypadanie-wlosow-wszystko-o-wypadaniu-wlosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty