Jak zaadaptować się w obcym kraju?

Mam 16 lat i jestem dziewczyną. Mieszkam w UK od kilku lat i to właśnie tu zaczęły się moje problemy. Zawsze byłam nieśmiała, ale kiedy mieszkałam w Polsce moje otoczenie w pełni mnie akceptowało i byłam lubianą osobą, co dawało mi wysokie poczucie własnej wartości. Jednak kiedy przyjechałam do Anglii nie potrafiłam się tam zaaklimatyzować, nie umiałam języka, więc trudno mi było nawiązać jakieś znajomości... Dodatkowo ludzie w szkole często dają mi do zrozumienia, że jestem gorsza i że Anglia to nie miejsce dla Polaków... Moje poczucie własnej wartości jest równe zeru i stałam się jeszcze bardziej nieśmiała. Boję się nowych sytuacji, dlatego nie rozwijam swoich pasji, bo boję się, że ktoś mnie wyśmieje. W Polsce było inaczej, bo nie czułam się gorsza od innych. Uzależniam swój nastrój i poczucie własnej wartości od akceptacji innych ludzi, bardzo zależy mi na opiniach innych, ale niestety tu nie mam takich przyjaciół jak w PL - godnych zaufania, dobrych... Czuję się samotna i właśnie tej akceptacji, którą miałam w Polsce najbardziej mi brakuje. O powrocie do kraju na razie nie ma mowy. Co mam zrobić, jak zacząć myśleć, żeby zmienić swoje życie?

Witam,
Przede wszystkim staraj się nie generalizować. Być może w Twoim otoczeniu znajdują się osoby nie szanujące Polaków i nie cieszące się ich obecnością w UK, ale to nie znaczy, że wszyscy Anglicy tacy są. Obecnie w Anglii jest bardzo dużo Polaków i znajdują oni akceptacje i szacunek u rodowitych Anglików.
Możesz poszukać sobie Polskich znajomych (np. przez internet) w swojej okolicy. Na pewno dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę będzie szukanie pozytywnych gestów ze strony Twoich angielskich rówieśników w stosunku do Ciebie. Zacznij różnicować swoich kolegów i koleżanki, z pewnością część z nich bywa dla Ciebie miła. Pamiętaj, że jakość relacji jakie nawiązujemy ze znajomymi jest równie zależna od nas jak i od drugiej strony.
Twoja nieśmiałość może być odczytywana przez twoich znajomych jako np. gburowatość. Postaraj się częściej uśmiechać, zagadywać bardziej przyjazne Ci osoby.
Poobserwuj też trochę siebie. Zastanów się jak się zachowujesz w stosunku do innych, czy nie zrażasz ich czymś? Może to oni boja się podejść do Ciebie, bo myślą, że ich odtrącisz?

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk