Jak zbudować związek z nowym partnerem?

Dzien dobry. Pisze do Panstwa w sprawie mojego partnera. Niespelna rok temu rozstal sie z zona (bedac w niebardzo szczesliwym Zwiazku) przez 13 lat. Maja wspolnie 3letniego syna. Byla zona zdecydowala Ze chce ukladac sobie zycie w Polsce, poniewaz wczesniej mieszkali w uk. Moj partner uwaza ze jest ze mna bardzo szczesliwy. Ma plany i marzenia zwiazane ze mna. Chce budiwsc dom i rodzine jednak nie moze pogodzic sie z faktem ze teraz kontakt z synem jest stanowczo mniejszy. Nie ma zadn go zakazu z sadow. Dzieki ich odleglosc (Uk-Pl). Partner odwiedza syna raz w moesiacu na 2-4 dni. Uwaza ze jest kiepskim ojcem, zeteraz powinien uczyc dziecko, byc z nim, bawic sie itd a rownoczenie chce byc tutaj i budiwsc zycie ze mna. Ma ogromne poczucie winy ze jest koepskim tata. Co jakis czas mowi ze musi wybierac pomiedzy mna a synem. Mowi ze chcialby miec nas oboje ale nie jest to mozliwe. Ja obserwujac go moge wywnioskowwc ze nie potrafi poradzic sobie z tesknota, poczuciem winy byciq zlym ojcem. Uwaza ze musi rowniez wybierac pomiedzy swoim szczesciem (bycie ze mna) a szczesciem dziecka (bycie ojcem). Chcialby latac do polski czesciej ale wie ze czeste rozstania odbija sie zle na naszym Zwiazku. Moze to ze mna jest problem poniewaz na dzien dzisiejszy nie wyobrazam sobie aby nasz zwiazek mial przetrwac jezeli nie bedzie go w domu co drugi weekend, pomimo ze bardzo go kocham. Bardzo prosze o rade

Dzień dobry,

Związek z partnerem, który ma zobowiązania w postaci dzieci z innego związku, jest związkiem niełatwym, wymagającym wiele dyplomacji oraz poświęcenia ze strony drugiej osoby, a także świadomości, że wchodzi się w związek nie tylko z samym partnerem, ale i z jego dziećmi. Z kolei "zadaniem" partnera z dziećmi jest odnalezienie przysłowiowego "złotego środka" godzącego relację z dziećmi oraz relację z nową partnerką.

Jak się wydaje, Pani partner obecnie przeżywa konflikt pomiędzy lojalnością wobec swojego potomka i lojalnością wobec Pani, co nie służy ani jednej ani drugiej stronie.

Z powyższego powodu sugerowałbym konsultację psychologiczną i prawdopodobnie podjęcie terapii partnerskiej, podczas której partner mógłby poszukać sposobów na pogodzenie tej podwójnej relacji oraz która mogłaby też pomóc ustalić Pani miejsce i rolę w związku z partnerem, jak i z nim i jego dzieckiem, jako odrębnym "bytem".

Pozostawanie w tym nierozwiązanym konflikcie lojalności i uczuć może prowadzić do narastania zarówno Pani frustracji, jak i frustracji partnera, co z kolei z całą pewnością może odbić się na jakości relacji pomiędzy Panią i partnerem.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/