Witaj,
Zaburzenie gospodarki elektrolitowej można sprawdzić za pomocą badania krwi - oznaczenie poziomu - magnezu, wapnia, potasu, sodu, chlorków). Badania można zrobić prywatnie lub na podstawie skierowania od lekarza.
Osoba chora na bulimię powinna być pod opieką lekarza psychiatry/ psychoterapeuty. Jeżeli chodzi o dietę należy jeść małe posiłki ale często. Stosować dietę łatwostrawną.
Najlepiej zgłosić się do dietetyka, bo każdy "przypadek" jest inny.
Pozdrawiam,
Witam,
Wśród kryteriów diagnostycznych bulimii wymienia się: nadmierne koncentrowanie uwagi na jedzeniu, epizody gwałtownego objadania się, prowokowanie wymiotów i/lub używanie środków przeczyszczających. Lęk przed przytyciem, samoocena wyznaczona głównie przez kształt i masę ciała. Często pomiędzy napadami żarłoczności, osoba chora stosuje ścisłą dietę. Bulimia jest ciężką chorobą, która prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych, nie leczona może doprowadzić do śmierci. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej występują w bulimii i są konsekwencją prowokowanych wymiotów. W leczeniu tego typu zaburzeń odżywiania bierze udział nie tylko specjalista żywieniowy, ale cały zespół terapeutyczny ( min. lekarz, psycholog, dietetyk). Leczenie nie jest łatwe, dlatego nigdy nie należy lekceważyć tej choroby i w każdym przypadku należy udać się do specjalisty.
Postępowanie żywieniowe musi zawierać wiele aspektów. Zaleca się, aby jadłospis był odpowiednio urozmaicony i dostosowany do upodobań kulinarnych osoby chorej. Wybierać należy produkty, które są chętnie spożywane. W domu nie należy magazynować żywności, aby zapobiec ewentualnym napadom żarłoczności. Posiłki powinny być spożywane często (co 3-4h), o mniejszej objętości. Ważne, aby powoli dokonywać zmian w dotychczasowym żywieniu chorej osoby, Jadłospis powinien uwzględniać odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Zwłaszcza węglowodanów złożonych, które powodują dłuższe uczucie sytości. Źródłem pełnowartościowego białka będą drób, jaja, ryby oraz produkty mleczne. W jadłospisie należy uwzględnić także warzywa i owoce, które dostarczają niezbędne składniki mineralne. Do surówek zaleca się dodatek nie wielkiej ilości oleju rzepakowego, oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub lnianego. Unikać należy spożywania słodyczy, gdyż powodują one wahania glukozy we krwi, a co za tym idzie mogą być dodatkowym impulsem do podjadania.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź trochę pomogła.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Objawy bulimii - jak rozpoznać? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Anoreksja czy bulimia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Bulimia a kompulsywne jedzenie – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Zaburzenia odżywiania - czy to początki bulimii? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Jaką dietę należy stosować u osoby chorej na parkinsona? – odpowiada Dr Karolina Janion
- Czy w takiej sytuacji można zdiagnozować bulimię? – odpowiada mgr Klaudia Ułamek
- Jakie konsekwencje długotrwałej bulimii? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Bulimia a płodność kobiety – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki
- Jak pokonać wyrzuty sumienia po jedzeniu i wygrać z bulimią? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Co jeść, aby przytyć i nie podnosić poziomu cukru we krwi? – odpowiada Mgr Adrian Kowalewski
artykuły
Dieta niskowęglowodanowa - zasady, produkty wskazane i zakazane
Dieta niskowęglowodanowa, inaczej low carb, to pla
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni
Alkoreksja - przyczyny, objawy, leczenie i skutki
Alkoreksja to zaburzenie polegające na rezygnowani