Jak zmienić swój charakter?

Witam, Mam problem, ponieważ jestem inny. Wszyscy z mojej klasy cieszą się, chodzą w grupkach i dyskutują, a ja jestem w połowie sam. Mam 3 kolegów, którzy raczej mnie lubią, ale rozmawiają ze mną tylko czasem. To dlatego, że mam kłopot ze znalezieniem tematu, nie ciągnie mnie do kolegów. Dlatego pytam: co robić, czy to depresja? O kolegów szczególnie nie nie chodzi, ponieważ podoba mi się pewna dziewczyna z mojej klasy, ale żeby ze mną chodziła muszę się jej podobać, a żeby tak było muszę z nią zagadywać itp., a ja nie znajdę tematu.

Witam!

Nieśmiałość i trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami nie są objawem depresji. Twoje problemy wynikają z braku pewności siebie i niskiej samooceny.

Warto, żebyś starał się rozmawiać z innymi. Na początek możesz przygotowywać sobie tematy w domu, np. o nowej książce, grze komputerowej czy ciekawym zdarzeniu. Sam możesz starać się pracować nad swoimi cechami, np. za pomocą ćwiczeń przy lustrze, rozmów z osobami bezpiecznymi (np. mamą, rodzeństwem, bliskimi znajomymi).

Najważniejsze, żebyś starał się otwierać na innych i przezwyciężać swoje lęki. Warto próbować, bo możesz odnieść sukces dzięki pracy nad sobą. Pomocne mogą być podręczniki i kursy (np. komunikacji międzyludzkiej czy umiejętności społecznych).

Zachęcam do rozwoju i działania!

Pozdrawiam

Witam,
Jeśli istnieje taka możliwość w szkole, warto skorzystać z pomocy najbliższego specjalisty czyli psychologa szkolnego. W opisanej sytuacji nie wykazuje Pan objawów depresyjnych, lecz aby to stwierdzić to w sposób rzetelny konieczny jest bezpośredni kontakt ze specjalistą. Celem pracy z psychologiem szkolnym mogłoby się stać rozwijanie kompetencji społecznych, komunikacji interpersonalnej oraz innych cech, które wzmacniają poczucie własnej wartości oraz otwartość na kontakty z rówieśnikami.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek