Jaka kasza nie zawiera glutenu?

Witam, mam kilka pytań. z góry dziękuję za odpowiedzi. 1)Jaka kasza nie zawiera glutenu,ma węglowodany złożone i niski IG? 2) Czy ryż Basmati jest zdrowy? nie zawiera glutenu? ma węglowodany złożone i niski ig? jest nisko przetworzony? 3)jakie oleje zawierają najwięcej omega 3? i czy olej kujawski jest dobrym źródlem tych tłuszczy?

Witam serdecznie,
wśród kasz niezawierających glutenu są kasza gryczana, kasza jaglana, kasza krakowska (drobna kasza gryczana biała), komosa ryżowa, czyli quinoa (nie należy do kasz, ale jest znakomitą alternatywą, bogatą w błonnik, białko roślinne, polifenole, ma oczywiście niski IG). Ryż Basmati jest bardziej wartosciowym gatunkim ryżu niż biały ale jeżeli zależy Panu na niskim IG to polecam ryż brązowy, pełnoziarnisty lub dziki.
Najwięcej omega 3 zawiera olej lniany, olej rzepakowy nierafinowany, olej z orzechów włoskich. A zatem olej Kujawki jako olej rafinowany nie zawiera kwasów omega 3, jednakże jest dobrym olejem do smażenia. Do sałatek i stosowania na zimno polecam oleje nierafinowane właśnie lniany, rzepakowy.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny
Poradnia Zdrowego Żywienia DIETA NA CO DZIEŃ