Właściwości kwasów omega-3

Kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem, który powinien być obecny w naszej diecie. Istotnych informacji nt. właściwości i zastosowaniu ich w medycynie udziela dr Leszek Walentynowicz, lekarz rodzinny.

Witam serdecznie,

w produktach spożywczych znajduje się żelazo hemowe i trudniej wchłaniane żelazo niehemowe.Źródłem tego pierwszego są takie produkty jak: wątroba, nerki, serce i przetwory mięsne z krwią, ryby, drób. Żelaza niehemowego dostarczają nam: żółtka jaj, pełne ziarna zbóż (mąka, chleb z pełnego przemiału, kasze gruboziarniste, otręby pszenne, ryżowe, zarodki pszenne) poza tym szpinak, nać pietruszki, szczypior, boćwina, pietruszka korzeń, buraki, brukselka, suszone owoce. Do czynników utrudniających przyswajanie żelaza, zalicza się: kwasy fitynowe, fosforany(żółtko jaja, żywność konserwowana np. w wędlinach ) oraz wapń i inne mikroskładniki. Na bioprzyswajalność żelaza niehemowego mają wpływ różne czynniki do których zaliczamy witaminę C, niskie pH soku żołądkowego, obecność pewnych aminokwasów, takie produkty jak mięso, drób, ryby. Działanie hamujące na biodostępność żelaza ma również tiamina zawarta w herbacie i i kofeina w kawie. Ogólnie proces wchłaniania żelaza jest złożony. W mleku np. są zawarte fosforany, które utrudniają wchłanianie, ale jest również cukier mleczny, który ułatwia wchłanianie :).
Węglowodany to :produkty zbożowe(pieczywo, makarony, kasze, ryż, płatki), warzywa, owoce i przetwory owocowe, cukier i słodycze (cukier, miód, czekolada deserowa). Węglowodany dzielimy na proste i złożone.
pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty