Każde wstanie z łóżka jest dla mnie męczarnią. Czy mam już depresję?

Mam 17 lat. Od dobrych kilku lat, a może nawet od zawsze uważałam się za gorszą od innych. Teraz to poczucie jest bardzo nasilone, czuję do siebie obrzydzenie i nienawiść.

Wstydzę się wyjść z domu, nie cierpię być w miejscach, gdzie jest dużo ludzi - wtedy czuję, że wszyscy się na mnie patrzą i wyśmiewają się ze mnie… Jestem bardzo nieśmiała i niepewna siebie. Nigdy nie byłam z nikim w związku, czuję się niekochana i odrzucona. Boję się rozmawiać z ludźmi.

Każde wstanie z łóżka jest dla mnie męczarnią, wiecznie jestem zmęczona, ale mimo to bardzo trudno mi zasnąć. Chciałabym wiedzieć czy to są objawy depresji.

Witam!

Z Twojego listu wnioskuję, że masz bardzo niską samoocenę. Przy okazji zaniżasz swoją wartość. Myślę, że powinnaś skorzystać z pomocy psychoterapeuty i popracować nad swoim wnętrzem. Lęk przed innymi i ich oceną jest coraz silniejszy i zaburza Twoje kontakty społeczne.

Praca nad podwyższeniem swojej samooceny oraz rozwój kompetencji społecznych zmniejszy stres oraz pozwoli Ci odzyskać pewność siebie. Musisz uwierzyć, że jesteś bardzo wartościową osobą. Dzięki temu poznasz swoje silne strony i będziesz mogła je wykorzystywać.

Rozpracowanie problemu z terapeutą i odpowiednie rozwiązanie go, da Ci możliwość nawiązywania zdrowych relacji z ludźmi oraz pozbycia się paraliżującego lęku.

Pozdrawiam