Kłopoty w wyrażaniu myśli i prowadzeniu dyskusji a uszkodzone centrum układu nerwowego

Witam, mam 27 lat , męża i 2 dzieci. W wieku 8 lat miałam wypadek. Mam uszkodzony centrum układu nerwowego,jestem osobą niepełnosprawną połowicznie,miałam afazje. Problem polega na tym że często nie wiem co powiedzieć na dany temat. Brak mi słów żeby określić to co czuję. Nie udzielam się w żadnych dyskusjach, z mężem też nieraz mam problem w komunikacji. Czy to jest spowodowane afazją? Czy można w jakiś sposób ćwiczyć wypowiedz żeby lepiej się porozumieć z innymi? Pozdrawiam Hanna

Witam serdecznie, poruszyła Pani kilka tematów odpowiem więc w punktach:
1. afazję można i należy ćwiczyć, trening afazji nazywany bywa rehabilitacją neuropsychologiczną i tego typu zajęć grupowych bądź indywidualnych powinna Pani poszukać
2. brak słów na nazwanie emocji może, lecz nie musi być spowodowany afazją. bywa też tak, że osobom bez schorzeń OUN brak słów na opisanie swoich odczuć. warto porozmawiać z psychoterapeutą celem określenia czy nie ma Pani objawów depresji - ta choroba często towarzyszy osobom z uszkodzeniami układu nerwowego a jej symptomy mogą potęgować pierwotne schorzenie
3. mimo że wypadek był dawno temu warto aby wykonała Pani pełną diagnozę neuropsychologiczną, będzie to podstawa zarówno do treningu afazji i rehabilitacji neuropsychologicznej jak i pomoże określić, które problemy spowodowane są samym uszkodzeniem, a które np. depresją bądź innymi, wtórnymi chorobami
pozdrawiam,
Karolina Piotrowska

Prawdopodobnie tak, niewykluczone jednak że część umiejętności komunikacyjnych może być obniżona przez pochodny - emocjonalny komponent. Warto więc popracować nad kondycją psychiczną....