Witam serdecznie!
Przypuszczam, że cierpi Pani na zaburzenia lękowe (nerwicę). Być może jest to agorafobia, stąd lęk przed wyjściem z domu, przed samotną podróżą autobusem, ataki paniki, objawy somatyczne lęku (kołatanie serca, zaburzenia snu itp.). Afobam, który przepisał Pani lekarz rodzinny, to lek uspokajający, przeciwlękowy i nasenny stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich stanów lękowych, w tym stanów lękowych w przebiegu depresji. Validol i magnez to suplementy diety, które mogą pomóc doraźnie w łagodnych stanach napięcia psychicznego i stresu. Uważam, że powinna skonsultować się Pani z lekarzem psychiatrą, który mógłby postawić rzetelne rozpoznanie i zaproponować optymalne leczenie (farmakoterapię i/lub psychoterapię).
Pozdrawiam!
Pani objawy wskazuja na zaburzenie lekowe. Jesli chce Pani szybko i skutecznie uporać sie z tym problemem to najskuteczniejsza jest terapia poznawczo- behawioralna. Same leki oczywiscie tez wyciszą objawy, ale po ich odstawieniu mogą wrócić w silniejszej postaci. Terapia uczy Panią jak sobie radzić z lękiem, jak zmienić myśli i przekonania , które go powodują.
Pani problem wygląda na zaburzenia lękowe z napadami paniki. Lekarz rodzinny tego nie zrobił, ale powinien poradzić Pani jak najszybsze skontaktowanie się po pierwsze z psychiatrą, który pomoże Pani zdecydować, czy sytuacja wymaga użycia leków i dobrze je dopasuje, a zaraz w drugiej kolejności z psychoterapeutą. To ostatnie jest nawet ważniejsze, bo wprawdzie leki uspokajające przyniosą Pani chwilowe wytchnienie i pomogą opanować objawy - ale dopiero psychoterapeuta pozwoli Pani rozpoznać i usunąć przyczyny lęków. A te niemal na pewno mają psychologiczny charakter.
Życzę odwagi w wykonaniu pierwszego kroku i serdecznie pozdrawiam!
Witam serdecznie,
Przyczyn Pani odczuć i problemów może być kilka, z pewnością trudno je oszacować na podstawie tak krótkiego opisu. Sytuacje takie są tak różne, jak każdy człowiek który zgłasza się ze swoim problemem. Myślę, że rozmowa ze specjalistą pozwoliłaby Pani odnaleźć przyczyny pojawiających się tak trudnych uczuć, jakie Pani opisała, a następnie poradzić sobie z tym, co leży u samego źródła tych emocji. Z pewnością na Pani miejscu nie ograniczałabym się do zażywania leków. One działają jedynie na skutki, nie zaś przyczyny problemów i w związku z tym ich oddziaływanie jest ograniczone.
Witam Panią,
myślę, że sama farmakoterapia nie rozwiąże tu problemu, a jedynie złagodzi. Niektóre leki z grupy tzw. przeciwlękowych również uzależniają, o czym warto wiedzieć. Zachęcam Panią do skorzystania z konsultacji psychoterapeutycznej. Dzięki psychoterapii może Pani odkryć źródło swoich lęków, a przez to poprawić swój komfort życia.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak
Polecam kontakt z lekarzem psychiatrą i/lub z psychoterapeutą. Afobam to silny lek, co do ewentualnej konieczności jego przyjmowania (tylko przez określony czas!) powinien się wypowiedzieć specjalista psychiatra.
Pozdrawiam
Justyna Owczarek- Skoneczna
Problem, który opisujesz wydaje się być bardzo poważny, zważywszy na myśli samobójcze. Powinieneś poszukać w otoczeniu osobę, która jest autorytetem dla ojca, aby po rozmowie z Tobą wpłynęła na niego byś mógł zwrócić się do specjalisty aby porozmawiać o swoich problemach. Wydaje mi się też, że sama rozmowa z kimś, kto Cię zrozumie i przez to oswobodzi z dręczących myśli też może przynieś Ci ulgę. Na pewno nie powinieneś pozostawać sam ze swoim problemem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć ataki paniki i złe samopoczucie? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak pokonać ataki paniki? – odpowiada Mgr Maja Suwalska-Wąsiewicz
- Jak poradzić sobie z atakami paniki? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Jak leczyć ataki paniki w nocy? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Ataki paniki, omdlenia, drgawek, kołatania serca i uderzeń gorąca – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Ataki paniki przy depresji i nerwicy – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Ataki paniki a nerwica i depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy te ataki świadczą o nerwicy? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Czy ataki paniki to nerwica? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Przeczucie śmierci i ataki paniki – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt