Leczenie paranoi i matki

witam, podejrzewam, że moja mama cierpi na paranoję. Wiele lat temu, kiedy byłam jeszcze dzieckiem już chorowała, nawet leczyła się w szpitalu, niestety nic więcej nie wiem, gdyż w mojej rodzinie to temat tabu. Teraz to się nawróciło i jest coraz gorzej. Martwię się o braci którzy znią mieszkają. Matka sądzi , że wszyscy są przeciwko niej, obgadują ją i spiskują. Chcemy z bratem ,żeby zgłosiła się do lekarza, ale nie wiemy jak, gdyż zapewne uzna, że i my jesteśmy przeciwko niej. Proszę o radę

Zespół Paranoiczny i cechy paranoiczne są jednymi z najtrudniejszych do leczenia. Wg prawa polskiego leczenie psychiatryczne jest możliwe za zgodą osoby chorej chyba, że zachodzi sytuacja w której jej zachowanie zagraża jej życiu i zdrowiu lub osobom w jej otoczeniu. Przymusowe leczenie może być również wprowadzone gdy osoba chora jest niezdolna do zaspokaja swoich podstawowych potrzeb a pobyt w szpitalu może poprawić jej stan.

Obecnie konieczne jest monitorowanie stanu pacjentki pod kątem tych okoliczności i ewentualne powiadomienie lekarza, wezwanie karetki gdyby zachodziły wymienione przeze mnie sytuacje.

W międzyczasie proponuję na spokojnie porozmawiać z chorą i zaproponować jej spotkanie z lekarzem. Bardzo ważne jest aby być szczerym z chorą, rzetelnie wyjaśnić jej nasze wątpliwości i nie wchodzić z nią w dyskusje na temat jej objawów. Osoby psychotyczne nie rozpoznają swoich zachowań jako dziwnych, jest to element definicyjny ich stanu, dlatego bezcelowa będzie rozmowa w której zaatakują Państwo jej urojenia, proszę tego nie robić.

Konieczne należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie, jeśli w wywiadzie mama ma zdiagnozowana chorobę. Można skorzystać z wizyty domowej. Im szybciej mama rozpocznie leczenie (nawet częściowo w wbrew woli), tym większe szanse na poprawę i remisję.