W pierwszym dniu trwania choroby, kiedy objawy są najsilniejsze, nie należy spożywać pokarmów stałych. Bardzo ważne jest przyjmowanie wtedy płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Ilość przyjmowanych w ciągu doby płynów powinna być adekwatna do ilości utraty wody w czasie biegunki i nie powinna być mniejsza niż 2 litry. Oprócz przegotowanej wody w temperaturze pokojowej można pić słabą, gorzką herbatę oraz napar z mięty, rumianku lub suszonych owoców czarnej jagody. Powinno się je przyjmować często, ale w małych ilościach. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie płynów nawadniających, mających w składzie glukozę oraz sód.
Drugiego dnia, jeżeli stan chorego ulega poprawie, można spróbować wprowadzić do diety kleik ryżowy, kaszę mannę (lekko osolone, na wodzie, nie na mleku), kisiel z siemienia lnianego i sucharki.
W kolejnym dniu, jeśli objawy zaczynają ustępować, można stopniowo zacząć spożywać inne produkty - jajko na miękko, gotowane ziemniaki, wyroby z mąki ziemniaczanej, delikatnie przyprawione, nietłuste zupy, gotowane, chude mięso drobiowe bez skóry lub cielęcinę. Jeśli po ich podaniu nie będzie negatywnej reakcji ze strony układu pokarmowego, można spróbować wprowadzić pieczone lub utarte bez skórki jabłko.
Po chorobie dieta powinna być lekkostrawna. Należy wtedy unikać potraw tłustych, smażonych, warzyw strączkowych i kapustnych, grubych kasz, razowego i pełnoziarnistego pieczywa oraz produktów przetworzonych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty