Mania Świadków Jehowy u 83-latki

co zrobić kiedy matka 83-letnia jest tak zamulona świadkami jehowy od 1-roku że nie ma z nią kontaktu tylko świątynia domu bożego bracia i siostry w wieku 25-30lat mówi od rzeczy nazywa wszystkich poza zboru szatanami nie jestem ich godzien to moi wujkowie i ciotki czego od nich chcę wnuki i prawnuki są be to jakieś pierdoły o czym mówi do lekarza nie pójdzie bo nic jej nie dolega sąsiedzi się oddalili bo o czym z nią rozmawiać ale to szatany

Czy są jakieś inne objawy? Nie tylko werbalne, ale także w zachowaniu- np gwałtowne wybuchy emocje, niepamięć pewnych rzeczy, trudności w skupieniu uwagi, orientacji w czasie i przestrzeni? Czy zdarzały się rzeczy takie jak- demolowanie czegoś w domu, skargi na podsłuchy, zaciąganie kredytów czy inne niepokojące operacje finansowe czy majątkowe?
Być może pomocna byłaby wizyta domowa psychiatry lub geriatry. Jednak na takową mama musiałaby wyrazić zgodę, a wnioskuje, ze obecnie byłoby to trudne.
Jeśli mama nie zagraża swojemu bądź cudzemu zdrowiu, życiu lub mieniu, nie ma podstaw do leczenia wbrew woli ani do ubezwłasnowolnienia.

Dzień Dobry,
To musi być dla Pana i rodziny bardzo trudne. Pewne zmiany związane ze starością wpływają również na procesy poznawcze. Domyślam się, że mama doświadcza w gronie świadków Jehowy zainteresowania, zrozumienia. Jeżeli ta zmiana zainteresowań nie jest na podłożu choroby psychicznej np. demencji ( o tym może zdecydować lekarz psychiatra) to proponuję tylko żeby Państwo jako rodzina wspólnie podejmowali próby naprawienia relacji z mamą - na której jak rozumiem -zależy Wam bardzo. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka