Mąż, który jest cholerykiem i despotą

witam mam problem z mężem.... bardzo szybko wpada w złość, nic go nie cieszy, wszystko denerwuje, twierdzi że jest zdrowy i że nikt nie jest w stanie mu pomóc na moje oko jest cholerykiem i despotą czy to się leczy?

Dzień dobry.

Niedomagania i "skazy" charakteru "leczy" się zwykle poprzez terapię psychologiczną. Podstawowym warunkiem jej skuteczności jest natomiast motywacja i wola osoby "leczonej", co - jak rozumiem z Pani postu - w przypadku Pani męża raczej nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam.

Wybuchy złości mogą być wyuczonym zachowaniem Pani męża na spotykane trudności. Jak najbardziej można się ich oduczyć i zmienić na bardziej przystosowawcze i spokojne, jednakże do tego potrzebna jest motywacja samego zainteresowanego, który takie zachowania przejawia. Bez motywacji klienta bowiem niestety psycholog niewiele może zdziałać. Pozdrawiam.