Mocne osłabienie koncentracji i problemy z zapamiętywaniem

Mam 27 lat i od 12 roku cierpię na epi. Od tego czasu w moim życiu nastąpiło 9 ataków w różnych odstępach O ile mała częstotliwość ataków nie jest uciążliwa,to zastanawia mnie czy uciążliwość epi nie przejawia się w inny sposób. Tymi symptomami odbiegającymi od normy jest mocne osłabienie koncentracji, przez co mam problemy z zapamiętywaniem, co ogranicza mnie w rozwoju a dalej powoduje niechęć w kontaktach, spowodowaną m.in niską samooceną... Czy zmiana leczenia może przełożyć się na poprawę?

Dzień dobry,

oprócz 9 ataków, których Pan doświadczył, tzw. pełnych czy "grand mal", być może doświadcza Pan także subtelniejszych i często niewyczuwalnych ataków typu "petite mal", które mogą wpływać na wyższe czynności układu nerwowego. Inną przyczyną mogą być też występowanie problemów z koncentracja jako efektów ubocznych branych leków. Jednak, żeby uzyskać wiarygodną odpowiedź na powyższe pytania należałoby je zadać neurologowi.

www.zajaczkowski-psychoterapia.pl
Adam Zajączkowski

Witam Pana. Jeśli dobrze liczę to przez 15 lat miał Pan 9 ataków. To rzeczywiście mała częstotliwość. Rozumiem jednak, że lekarz specjalista zdiagnozował u Pana epilepsję i powinien Pan od tamtego czasu być w określonym przez lekarza kontakcie z nim. Jeśli tak jest to pytania, które Pan zadaje może Pan skierować do swojego lekarza. To on ma przed sobą historię Pana choroby (a w niej charakterystykę i specyfikę epilepsji i historię farmakoterapii). Biorąc to wszystko pod uwagę może odpowiedzieć na Pana pytania czy i który z tych czynników może mieć wpływ na osłabienie pamięci i koncentracji. Jeśli chodzi o zaniżoną samoocenę bardzo proszę rozważyć kontakt z psychologiem. W internecie znajdzie Pan bez trudu informacje o wybitnych osobowościach, które cierpiały bądź cierpią na epilepsję. Jednak bezpośredni kontakt z psychologiem może pozwolić przyjrzeć się temu bliżej i spowodować, że lepiej Pan o sobie zacznie myśleć. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Jeżeli chodzi o koncentrację to jej osłabienie może być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Proszę podzielić się swoimi dolegliwościami z lekarzem neurologiem, być może zaproponuje zmianę leków i będzie Pan miał możliwość sprawdzenia, czy to one mają wpływ na koncentrację.
Zachęcam też do wizyty u psychologa/psychoterapeuty, z którym będzie Pan mógł przepracować kwestię związaną z zaniżoną samooceną i niechęcią do kontaktów.

Pozdrawiam serdecznie.