Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mówienie i poruszanie się przez sen

Witam! Mój problem to zaburzenia snu. Od dawna (nie każdej nocy) budzę się z kołtunami na włosach i to jest oznaką, że właśnie tej nocy, wykonywałam dziwne, nieskoordynowane ruchy (inaczej tłukłam się). Obecnie przy partnerze czuję mały dyskomfort, gdyż mogę go w nocy uderzyć z łokcia, gdy leży obok mnie, nieumyślnie, oczywiście (czasami również wypowiadam różne słowa przy tych odruchów, np. jęki, sapanie, mlaskanie itp.). Wiem, że czytając tego maila, brzmi to bardzo dziwnie, jednak zastanawiam się czy można temu zaradzić, przespać spokojnie całą noc przy boku bliskiej osoby. Pozdrawiam.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Co łączy bezsenność z depresją?

Czy depresja wpływa na zaburzenia snu? Psychiatra dr n. med. Michał Skalski wyjaśnia, jaki jest związek między depresją a bezsennością. Tłumaczy również, jaki charakter ma bezsenność w depresji.

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy mogą być oznaką zaburzeń snów pod postacią parasomnii. Niestety na podstawie tak krótkiego opisu, oraz bez możliwości wykonania badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu. W pierwszej kolejności wskazane jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu wykonania podstawowych badań laboratoryjnych ( przynajmniej morfologii krwi obwodowej, poziomu cukru, TSH, badania ogólnego moczu).

Jeżeli wszystkie wyniki wyjdą prawidłowe warto rozważyć wizytę u specjalisty oraz u psychologa. Nieraz w nocy przeżywamy nasze trudy dnia codziennego, co może negatywnie wpływać na jakość snu, wówczas psychoterapia może przynieść pożądany efekt.

Warto również zwrócić uwagę na higienę snu - wskazane jest wietrzenie sypialni, nie przyjmowanie bezpośrednio przed snem płynów czy posiłków, powietrze w sypialnie nie powinno być zbyt suche czy gorące. Ważne są również stałe pory odpoczynku.

Proszę dolegliwości nie bagatelizować i spróbować znaleźć rozwiązanie.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią symptomy, noga wskazywać na parasomnie.
Jest to grupa różnorodnych zaburzeń snu, polegających na występowaniu niechcianych, mimowolnych zaburzeń ruchowych oraz innych odczuwanych subiektywnie zjawisk, podczas przejścia między czuwaniem i snem.

Jako leczenie, wskazane byłoby podjęcie przez Panią psychoterapii, do której Panią serdecznie zachęcam.

irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy