Witaj. Rozstanie z bliską osobą, do której żywi się silne uczucia, to zawsze bardzo trudne i bolesne doświadczenie. W twoim przypadku ból i negatywne emocje mogą być jeszcze silniejsze w związku z posądzeniem o zdradę, które jak zrozumiałem, było nieuzasadnione. W takiej sytuacji rani nas nie tylko fakt rozstania, ale i fałszywego posądzenia. Nie można natychmiast uwolnić się od bólu i wcale nie trzeba tego robić. Zamiast tego warto zadać sobie pytanie czy naprawdę znasz osobę, którą kochasz i czy rzeczywiście chciałabyś oddać swoje życie za kogoś, kto Cię rani nie dając szansy na wytłumaczenie. Odebranie sobie życia wydaje się niektórym sposobem na uwolnienie się od cierpienia, ale pomyśl ile tak naprawdę możesz stracić w wyniku decyzji podjętej pod wpływem silnej, negatywnej emocji. Warto byłoby się zastanowić, dlaczego tak silnie to przeżywasz, dlaczego Twój chłopak zachował się wobec Ciebie tak okrótnie (prawdopodobnie ma jakiś swój problem emocjonalny, o którym nie wiesz, a którego objawem jest chorobliwa zazdrość). Warto też zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chciałabyś być z kimś kto będzie cały czas zazdrosny o Ciebie, będzie Cię kontrolował i szantażował? Przy tak silnych emocjach połączonych z myślami samobójczymi, dobrze by było abyś natychmiast skontaktowała się z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże Ci lepiej zrozumieć co się obecnie z Tobą dzieje i jak sobie z tym poradzić. Pozdrawiam i życzę Ci zrozumienia, że Twoje życie jest olbrzymią wartością, której nie warto tracić z tego powodu, że bliska nam osoba zachowała się wobec nas w raniący sposób.
STOP! Kategoryczne STOP podejmowaniu decyzji pod wpływem emocji. Nie ma możliwości aby Pani miała jeden cel w życiu. Ból po rozstaniu będzie i nie można go zlikwidować jak psyknięcie przełącznika w kontakcie.
Czas działa na korzyść. Spowoduje, że będzie Pani stopniowo odczuwać ulgę. Mogą pojawiać się również napady strachu, lęku i poczucia bezradności.
Proszę pamiętać o tym, że Pani decyduje o sobie a nie kto inny. Ważne jest by odnaleźć i wypisać cele życiowe, hobby, pasje - realizować je i nie tracić kontaktu z innymi ludźmi - bardzo ważny jest kontakt towarzyski oraz bliską osobą (rodzice, rodzeństwo lub przyjaciele).
Jeśli będzie mieć Pani problemy proszę udać się do dobrego terapeuty. Z pewnością pomoże odnaleźć radość.
Witaj, rozstanie z bliską osobą wiąże się z ogromnym poczuciem straty. To przechodzenie przez pewne etapy, które są bliskie przeżywaniu żałoby po śmierci bliskiej osoby. Negatywne uczucia, które teraz się pojawiają sprawiają, że zapewne przeżywa to Pani jako bardzo niszczące doświadczenie. Uczucie rozpaczy, poczucie rozczarowania, czy poczucie beznadziejności i bezsilności sprawiają, że potrzeba czasu na przeżycie żałoby po swoich nadziejach i zdanie sobie sprawy, że się nie spełnią. Z czasem te emocje będą przemijać, przyjdą inne. To od Pani przede wszystkim zależy z jakimi przekonaniami, myślami będzie Pani do tej sytuacji podchodzić. Warto w tym trudnym okresie, rozejrzeć się wokół, na pewno są wokół Pani bliskie osoby, które są gotowe wspierać Panią. Zastanowić się nad celami, przypomnieć sobie aktywności, które kiedyś sprawiały Pani radość, być może warto do nich wrócić? Serdecznie pozdrawiam M.Prus
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozstanie po 15 latach małżeństwa – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Rozstanie z dziewczyną po 5. latach – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Narzeczony chce rozstania po 5 latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rozstanie z dziewczyną – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Rozstanie z mężem i kłótnie w związku – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Rozstanie z chłopakiem a ochłodzenie relacji – odpowiada Mgr Monika Kotlarek
- Jak radzić sobie po bolesnym rozstaniu? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Tęsknota za byłym chłopakiem – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Zaburzenia odżywiania po rozstaniu z chłopakiem – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rozstanie z chłopakiem po 6. latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Jak radzić sobie ze stresem w pracy? (WIDEO)
Co drugi Polak odczuwa stres w pracy. Czy państ
39 rad psychologa, jak być szczęśliwym każdego dnia
Każdego dnia zmagamy się z wieloma, mniejszymi i w
Słowa mogą ranić. "Czego nie wiedzą, czyli usłyszane przy rodzinnym stole"
Na niebie widać już pierwszą gwiazdkę, w tle świec