Nadwaga u dziecka przy niedoczynności tarczycy

Witam, moja córeczka ma niedoczynność tarczycy zdiagnozowaną w wieku ok 2 lat (obecnie ukończyła 5). Od tego czasu podajemy jej Eutyrox, obecnie 25, ale testowane były rózne poziomy. Córka ma nadwagę, przy wzroście ok 110 waży 27 kg. Staram się pilnować co je i zapewniać w miarę możliwości dużo ruchu na świeżym powietrzu, jednak mimo to ma sporą nadwagę i mówi często w ciągu dnia, że jest głodna. Czy odpowiednią dietą mogłabym zredukować jej masę ciała?Może popełniam jakieś błędy...

Dzień dobry,
Faktycznie córka ma nadwagę. Nie należy jej jednak odchudzać, tylko doprowadzić do zahamowania wzrostu masy ciała przy jednoczesnym dalszym rośnięciu. Sama choruję na hashimoto i wiem jak obniża się przemiana materii w tej chorobie oraz trzeba zrezygnować z pewnych produktów w diecie. Być może zrobić testy na nietolerancje pokarmowe (częściej występujące u chorych na hashimoto). To, że córka ma duży apetyt nie powinno być problemem. Mogłaby dalej jeść duże ilośći jedzenia, ale trzeba wiedzieć jakie produkty wykluczyć a jakie zastosować w diecie. Przede wszystkim należałoby zmniejszyć ilość prostych węglowodanów, wprowadzić więcej białka i tłuszczy oraz błonnika. Trudno mi teraz coś więcej polecić nie znając przypadku oraz trybu żywienia Pani córki. Jednakże z mojego doświadczenia da się uzyskać zmianę nawyków żywieniowych, uzyskując zadowolone i syte dziecko. Najważniejsze jest aby zacząć zmianę już teraz aby nie powstawało więcej komórek tłuszczowych w ciele, gdyż jeśli tak owe powstaną, zostaną na całe życie i w dorosłości córka może mieć problemy z nadwagą albo otyłością.
Pozdrawiam,
dietetyk, dietcoach
www.dietaifitness.pl

Witam, przy zaburzeniach hormonalnych odchudzanie jest trudne. Na pewno powinna Pani wykluczyć słodycze i wszystko co słodkie (np. jogurty owocowe kupowane w sklepie, słodkie napoje - nawet owocowe) oraz ograniczyć ilość owoców. Owoce mogą tu stanowić zamiennik słodyczy, jednak należy zrezygnować m.in. z bananów i winogron. 5 niedużych posiłków dziennie. Ryba lub chude mięso na obiad, chude pieczone mięso do kanapek. Dużo warzyw z wyjątkiem ziemniaków. Produkty fermentacji mlecznej. Pieczywo razowe, kasze. Do picia woda źródlana i słabe herbaty ziołowe (bez cukru). Najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy dietetyka, który ułoży jadłospis dopasowany do preferencji pokarmowych dziecka. Dowie się Pani wtedy jakie ilości poszczególnych rodzajów pokarmu powinno dziecko spożywać. Pozdrawiam