Natręctwa dotyczące niespodziewanych dźwięków

Witam! Mam 22 lata, zaobserwowałam u siebie pewien problem. Mianowicie okropnie denerwują mnie niespodziewane dźwięki, na przykład czyjeś kichanie, śmiech, lub takie nagłe głośne dźwięki które zakłócają spokój. Jest to dla mnie do tego stopnia denerwujące, że coś we mnie pęka, gotuję się z nerwów i mam chęć owe źródło dźwięku zabić. Jest to bardzo męczące, czy może to być jakaś choroba?

Witam,
raczej choroby bym w tym się nie dopatrywała, choć (kwestia rozróżnienia między zdrowiem a chorobą nigdy nie jest tak jasna, ważna jest kwestia komfortu pacjenta) jeśli odczuwa Pani dyskomfort z tym związany to można spotkać się z psychoterapeutą, nawet na kilka konsultacji, choć choroba to nie jest, warto zapewne wyjaśnić powód Pani trudności i znaleźć sposób na radzenie sobie z nimi. Pozdrawiam.

Zwracanie uwagi na nagłe dźwięki to tzw. odruch orientacyjny. Zwykle sprowadza się on po prostu do odwrócenia głowy w stronę źródła hałasu.

Odruch orientacyjny sam w sobie jest normalną reakcją, natomiast w sytuacjach gdy jesteśmy nadmiernie zestresowani odruch ten może być znacznie nasilony - nie jest to już odwrócenie głowy w stronę źródła dźwięku, ale np. podskakiwanie, któremu towarzyszy kołatanie serca. Złość, która się wtedy w Pani pojawia to przygotowanie do potencjalnej walki - taką bowiem rolę pełnił ten odruch w ewolucji.

Sposoby na poradzenie sobie z tym są dwa:
- warto poszukać różnego rodzaju sposobów na obniżenie stresu (np. wysiłek fizyczny, relaksacja Jacobsona, lepsze planowanie dnia z przerwami na relaks i odpoczynek...)
- można też zastanowić się z jakim zagrożeniem kojarzą się Pani owe hałasy (to może okazać się trudne i wymagać pomocy psychologa).

Pozdrawiam!