Nerwowość u jednego z członków rodziny

Witam.Mam w rodzinie osobę ,która jest bardzo nerwowa.Dokucza swojej żonie wyzwiskami nie mając konkretnego powodu.Ciężko jest domownikom wytrzymać w atmosferze hałasu i obelg.Nie da sobie przetłumaczyć.Strasznie jest wybuchowy nie tylko w domu ale takze w sklepie, na ulicy.CZepia sie wszystkich o byle co.Wszyscy zauwazają ten fakt ,ze jest coraz gorzej i trudno wytrzymać pod jednym dachem .Czy to jest jakaś choroba?Jak można pomóc tej osobie i domownikom. Jak żyć z tak trudnym człowiekiem.?

Witam. Osoba która żyje z takim człowiekiem musi się okreslic na co się godzi. a takie wybuchowe zachowania wskazywałyby na potrzebe pomocy psychologicznej.
Magdalena Brabec

Mogą to być objawy chorobowe (np otępienia, chorób z kręgu schizofrenii, zaburzeń maniakalno-depresyjnych i in). Wszystko jednak zależy od wiek osoby badanej jak i spełnienia konkretnych kryteriów. Ważne, żeby diagnozę postawił lekarz (pierwszego kontaktu lub psychiatra, ewentualnie geriatra, jeśli osoba jest w wieku podeszłym). To także wyznaczy kierunek w jakim mogą Państwo działać i sobie radzić.