Nie lubię przebywać wśród ludzi ze szkoły

Witam, Mam problem z którym nie wiem jak sobie poradzić. Otóż chodzę do szkoły już ostatni rok, ale jest to dla mnie kompletna udręka, nie dlatego, że nie lubię się uczyć czy coś w tym stylu, ale dlatego, że nie cierpię ludzi ze swojej klasy i szkoły. Strasznie stresuję się, gdy jestem w szkole czy gdziekolwiek indziej, gdzie znajdują się ludzie. W dodatku moje relacje ze znajomymi z klasy/szkoły nie są najlepsze. Strasznie męczy siedzenie razem z nimi w klasie i myślę tylko o powrocie do domu.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić żadnej diagnozy i znaleźć przyczyny Twoich problemów. Drogą wirtualną można tylko spekulować. Niechęć wobec ludzi, kiepskie relacje interpersonalne, stres i napięcie psychiczne wynikające z konieczności przebywania wśród innych ludzi może wskazywać na lęk społeczny, a nawet fobię społeczną. Zastanawiałeś się, dlaczego nie lubisz swoich kolegów i koleżanek z klasy? Czy nie lubisz wszystkich bez wyjątku? Napisałeś, że nie cierpisz osób ze swojej szkoły. Nie znalazłeś dla siebie choćby jednej przyjaznej duszy? Nie wiem, jak wyglądają Twoje kontakty z ludźmi, jak spędzasz wolny czas, ale unikanie towarzystwa i niechęć do rówieśników może wskazywać na rozwijający się lęk społeczny. Możesz poszukać dla siebie wsparcia u psychologa/pedagoga szkolnego albo w najbliższej poradni zdrowia psychicznego.
Pozdrawiam!

Witam Serdecznie,

Umiejętność relacji i komunikacji z innymi, są umiejętnościami, których uczymy się przez całe życie.

Zachęcałabym Cię do troski o siebie i podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej, która byłaby pomocna w konstruktywnych kontaktach z Innymi, czego Ci życzliwie życzę,

Irena Mielnik-Madej