Niewielka ilość białka a niedowaga u 26-latka

Mam 26 lat i podejrzewam ze nigdy nie odzywialem sie prawidlowo, Chcialbym spytac o odpowiednia dla mnie diete. Moj wzrost to 175cm i ważę zaledwie 64kg (czyli mam 10kg niedowagi?) chcialbym spytac o tygodniowy jadlospis aby uzyskac odpowiednią wagę, rozumiem ze brakuje mi cale mnostwo bialka (obiady ktore jadam to zazwyczaj tylko zupa, czasem maly kawalek mięsa). Czy takie odyzwianie przez dlugie lata mocno wplynelo na moje zdrowie? to dlatego posiadam niedowagę - z niklej ilosci bialka?

Witam serdecznie,

Na początku może kilka słów o odpowiedniej diecie - oznacza to, że ma ona dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych (składniki energetyczne, witaminy i składniki mineralne), których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Niedożywienie może być zarówno ilościowe (za mało składników energetycznych - białko, węglowodany i tłuszcze) oraz jakościowe (niedobór składników mineralnych i witamin). Pana waga jest w normie (BMI - 20,90), ale być może należy popracować nad jej wyrzeźbieniem. Białko najczęściej stanowi około 15-20% diety lub w przeliczeniu na kg m.c. około 0,8 g białka. Oczywiście najlepiej dostarczać do organizmu białko pełnowartościowe (czyli te pochodzące z jaj, nabiału,mięsa i ryb). Nie ma Pan niedowagi, ale sylwetka może nie spełniać Pana oczekiwań. Mimo wszystko przy słabo zbilansowanej i nieróżnorodnej diecie mogą pojawić się niedobory np, niektórych witamin i składników mineralnych. A to najczęściej prowadzi do pogorszenia się samopoczucia, mniejszego poziomu energii i często tez jest przyczyną do rozwoju różnych chorób.
Zapraszam do zapoznania się z programami dietetycznymi na stronie naszej poradni http://kalorynka.pl/dla-niego.aspx

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl