Niska waga ciała u 16-latki

Witam, piszę w sprawie diety która miałaby na celu dodać córce kilka kilogramów. Od zawsza zmaga się z problemem 'niedowagi' choć je kilka porządnych dań dziennie. Był też problem, ze szybko rosla i wg lekarzy ta niedowaga była normalna. Dodam ze przestała rosnąć 3 lat temu a waga stoi w miejscu. Jej rodzeństwo nie ma takiego problemu. Córka nie jest na nic uczulona, ma 16lat, mierzy 1,70m a waży jedynie 50kg !! Prosze o pomoc
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Witam
Proponuj sprawdzic czy organizm corki nie jest obciazony pasozytami, poza tym czy nie ma nadczynnosci tarczycy oraz zaburzen wchlaniania. W tym celu nalezy wykonac badania w laboratorium lub w Gabinecie Dietoterapii

pozdrawiam serdecznie

0

Przede wszystkim warto byłoby się upewnić, że córka faktycznie zjada wszystkie posiłki i nie stosuje środków przeczyszczających lub wymiotów po jedzeniu.

Można również zrobić podstawowe badania u lekarza.

Jeżeli w Pani rodzinie występowały przypadki tak szybkiej przemiany materii, to nie należy się tym tak mocno przejmować. Córka z wiekiem naturalnie przybierze na wadze.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niska waga ciała u 19-latki

Witam, mam 19 lat i jestem strasznie szczupła, bardzo mi to przeszkadza. Mam metr 152 a ważę nie cale 40 kilo. Robiłam badania ale nic mi nie wykryły. Proszę o porade:( pozdrawiam Malwina.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Proces tycia wbrew pozorom nie zawsze jest łatwy, wymaga wytrwałości i przestrzegania kilku zasad: Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Śniadania muszą być spore i bogate w węglowodany złożone. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po duże ilości zdrowych przekąsek: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy unikać napoi energetycznych oraz zawierających kofeinę, dużo teiny i innych związków przyspieszających przemianę materii. Nigdy nie sięgać po środki przeczyszczające, pobudzające. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed samym snem warto wypić napar z melisy(działanie uspokajające, zwolni przemianę materii), zjeść łyżkę miodu, wypić szklankę mleka.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel.506225670
Mgr Joanna Wasiluk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niska waga ciała u 23-latki

Dzień dobry! Przy wzroście 156 ważę 37 kg - moja waga od około 10 lat pozostaje taka sama (mam 23 lata, nigdy w moim życiu nie przekroczyłam 40 kg). Moja mama jest także osobą drobnej budowy. Staram się codziennie spożywać 2 050 kcal, niestety to też nie przynosi rezultatu - waga ani drgnie. Sprawdziłam moje BMI i wynik jest bardzo niepokojący, lecz w całym moim życiu lekarze nie byli tym zaniepokojeni z uwagi na moja mame (jest drobna, ale nie az tak). Czy powinnam sie martwic?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam serdecznie,

prawdopodobnie ma Pani po swojej mamie niską wagę ciała, nie trzeba się tym przejmować o ile wyniki badań są prawidłowe. Żeby przybrać na masie proszę zastosować dietę 3000 kcal lub do dotychczasowej diety dołozyć 3 Nutridrinki do kupienia w aptece.

Pozdrawiam

0

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty