O czym świadczy ciągłe zmęczenie i zawroty głowy?

Witam! Mam 15 lat. Od pewnego czasu mam problemy ze zdrowiem. Nie mogę normalnie funkcjonować, ponieważ mam częste zawroty głowy. Jest tak np. gdy siedzę i przechodzi koło mnie tłum ludzi lub też jak wstaję rano z łóżka. Oprócz tego, często boli mnie głowa. Całe dnie śpię, więc występuje też senność. Często pobolewa mnie brzuch i mnie mdli. Gdy kawałek przebiegnę bardzo się męczę i ciężko mi się oddycha. Nigdy nie występowało takie zmęczenie po przebiegnięciu odcinka drogi, dopiero od niedawna. Dodam, że ważę 48kg i mam ok. 170cm wzrostu. Czekam na odpowiedź.

15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zarówno wskaźnik BMI jak i siatki centylowe wskazują, że masz dość znaczną niedowagę. Po pierwsze powinnaś pomyśleć zatem o zmianie nawyków żywieniowych, tak by zwiększyć masę ciała przynajmniej do 55 kg. Pozwoli Ci to osiągnąć dolną granicę prawidłowej masy ciała w stosunku do Twojego wieku i wzrostu. Tak niska masa ciała może być pośrednio źródłem Twoich objawów, ponieważ nieprawidłowa dieta może skutkować anemią.

Anemia natomiast może powodować wymienione przez Ciebie objawy. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna takich objawów. Wśród innych znajdują się niedoczynność tarczycy, infekcje czy choroby układowe.

Skonsultuj się zatem z lekarzem rodzinnym/internistą by wykonać podstawowe badania, które pozwolą określić potencjalną przyczynę Twoich dolegliwości.