Obsesyjne mycie rąk u 5-latka

Witam, mój prawie 5-letni syn od jakiś 2-3 tygodni ma obsesyjne mysie rąk. Wącha je po czym zmierza do łazienki je umyć. Nawet kiedy jego młodsza siostra dotknie go w szyje, głowe czy dłoń idzie do łazienki i myje 'dotknięte" miejsce! Bardzo proszę o pomoc

.odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Na początek warto porozmawiać z synkiem. Delikatnie dopytać o przyczynę tego zachowania, opowiedzieć o innych możliwościach, w razie potrzeby pokazać materiały edukacyjne (np w formie bajek). Czasem podobne zachowanie wynika z jakiegoś skojarzenia, lęku przed chorobą, niewłaściwego zrozumienia czyichś słów itp. Wyjaśnienie pomaga w zmianie zachowania.
Jeśli niepokojących zachowań jest więcej lub tez obsesyjne mycie rąk będzie się utrzymywać, warto skonsultować się z psychologiem rodzinnym.