Od czego zależy dojrzałość człowieka?

Witam, interesuje mnie od czego zależy dojrzałość człowieka. 1. Porównując się z rówieśniczkami często widzę różnicę, że one np chcą szybko wyprowadzić się z domu rodzinnego i wieść dorosłe życie a jeśli ja miałabym to zrobić to wydaje mi się to jeszcze za wcześnie, w wielu sytuacjach widzę tą różnicę... że niektórzy ludzie już po 20 roku życia potrafią dojrzeć do małżeństwa i założyć rodzinę a inni dojrzewają do małżeństwa dużo później, od czego to zależy? jakie czynniki na to wpływają?

Witam,

dojrzały człowiek to ten, który zna swoje potrzeby i wie jak je realizować. Dla jednej osoby potrzebą będzie wyprowadzenie się z domu, dla innej znalezienie dobrej pracy, dla jeszcze innej ważne będzie zajście w ciążę itd. Cześć ludzi dojrzewa wcześniej a część później, nie wszyscy robimy to w tym samym czasie. Ważne by w tym wszystkim nie pomylić nacisków społecznych (np. w tym wieku to już trzeba się wyprowadzić z domu) z tym czego się naprawdę pragnie.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Dojrzałość to (upraszczając) gotowość do podjęcia ról i zadań życiowych adekwatna do wieku. Wpływ na to ma zarówno wychowanie, jak i uwarunkowania biologiczne, a także psychologiczne- czyli stawiane sobie cele i plany dotyczące samorealizacji. Warto także pamiętać, że zawsze jest to przedział wiekowy (a nie punkt) o szerokim marginesie normy. Jeśli jednak jest Pani mocno zaniepokojona swoim "odstawaniem" od rówieśników- warto z kimś o tym porozmawiać. Dopytać o to, jak jest Pani postrzegana itp. Najlepiej z kimś zaufanym, ale w miarę bezstronnym. Można wybrać kogoś bliskiego lub profesjonalistę, np psychologa.

Witaj, dojrzałość człowieka zależy od czynników biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Odpowiadając na pytanie skupiłabym się głównie na tych 2 ostatnich. Ważna jest Pani gotowość i motywacja do wyprowadzania się z domu. Zupełnie naturalnym jest to, że zaczyna się pani zastanawiać, bo inni rówieśnicy tak postępują, w ten sposób przechodzi pani z fazy prekonteplacyjnej do konteplacyjnej dotyczącej samodzielnego zamieszkania. Istotny dla decyzji jest także przekaz rodzinny na temat kiedy jest odpowiedni czas na wyprowadzanie z domu, jak to wyglądało w Pani rodzinie. Co jest ważne dla prawidłowego rozwoju, to aby z domu rodzinnego nie wyprowadzać się bezpośrednio do domu partnera/partnerki, ważne aby mieć czas pomieszkać sama czy ze znajomymi lecz tak aby poprowadzić samodzielnie swoje gospodarstwo bez rodziców i partnera/ki. Pozdrawiam serdecznie Marta Ptaszyńska