Polecam udać się na konsultację z dietetykiem, który będzie mógł - po osobistej rozmowie - dopasować dietę do Pani indywidualnych potrzeb.
I druga ważna rzecz to aktywnosć fizyczna. Ale nie tylko brzuszki, lecz ćwiczenia nastawione na utratę tłuszczu (przede wszystkich ćwiczenia aerobowe). Małe sprostowanie: mitem jest, że przez robienie brzuszków można stracić "oponkę" - brzuszki wzmacniają i modelują mięśnie brzucha - nie służą one utracie tłuszczu w tym miejscu.
Cieszymy się, że postanowiła Pani zmienić nawyki żywieniowe i włączyła aktywność fizyczną w ciągu dnia. To dobry krok na początek. Przede wszystkim odchudzanie nie polega na bardzo restrykcyjnym zmniejszaniu kaloryczności diety. Na podstawie Pani opisu wydaje się nam, że podaż energetyczna może być za mała. W takim wypadku organizm zacznie magazynować energię, często w postaci tkanki tłuszczowej, a nie odwrotnie. Zalecamy spożycie minimum 4 posiłków dziennie, przy zachowaniu regularnych odstępów. Rano zamiast płatków czekoladowych sugerujemy przygotowywanie owsianki z płatków owsianych, bez żadnych dodatków w postaci cukru. Radzimy wybierać naturalne produkty. Owoce najlepiej spożywać do śniadania, ograniczając ich porcje do 1-2 dziennie. Odpowiednia podać płynów również jest istotna, szczególnie przy wykonywaniu wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że bezpieczny spadek masy ciała to około 0.5-1kg na tydzień. Ważnym jest, aby traktować dietę jako zmianę nawyków już na zawsze. Zalecamy eliminację cukrów prostych, tzn. cukru, jogurtów smakowych, napojów słodzonych, słodyczy, przekąsek. Warto do diety włączyć dobre źródła odpowiednich tłuszczów - olej kokosowy, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, ryby, nasiona. Dodatkowo proszę pamiętać o dostarczaniu pełnowartościowego białka, pochodzenia zwierzęcego, czy to w postaci mięs czy produktów nabiałowych. Utrata masy ciała oraz uzyskanie jędrności jest wypadkową diety oraz ćwiczeń. Generalnie organizm będzie tracił tkankę tłuszczową równomiernie, a co ciekawe, brzuszki nie są tak naprawdę receptą na utratę "tłuszczyku" na brzuchu. Radzimy wykonywać różnego rodzaju wysiłek fizyczny, na każdą partię mięśni.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444
Witam Panią,
Niestety już po tak krótkim opisie Pani diety widać błędy żywieniowe. Po pierwsze proszę zjadać 5 posiłków dziennie a nie 3. Brak jest u Pani II śniadania i podwieczorku. Należy zrezygnować z czekoladowych płatków na śniadanie a zjadać otręby i płatki owsiane górskie. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
Na obiad proszę dostarczyć węglowodany złożone w postaci kaszt, naturalnego ryżu czy razowego makaronu. Udko i ogórek to zdecydowanie za mało.
Co do kolacji to wielkim błędem jest jedzenie owoców – proszę tego nie robić! Owoce mają dużo cukrów prostych, które pod koniec dnia kiedy nasza przemiana materii zwolni i spada zdolność insulinowa mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Na kolację staramy się nie jeść węglowodanów złożonych np. pieczywa(u Pani występują kanapki!!). Kolacja powinna składać się z produktów białkowych i warzyw.
Proszę także wykonywać ćwiczenia cardio ponieważ przy robieniu brzuszków raczej nie spalamy tkanki tłuszczowej. brzuszki służą rzeźbieniu mięśni brzucha, które nie będą widoczne pod warstwą tkanki tłuszczowej.
Jak Pani widzi jest trochę błędów. Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sposoby na pozbycie się tłuszczu z brzucha i ud – odpowiada Mgr Jolanta Łobocka
- Ćwiczenia brzuszków a redukcja tkanki tłuszczowej z brzucha – odpowiada Agata Zmorkowska
- Ćwiczenia i dieta na pozbycie się tłuszczu z brzucha, ud i pośladków – odpowiada Roma Wojtewicz
- Przybranie na wadze po odchudzaniu – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zawartość tłuszczu w organizmie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy można na wieczór zjeść owoce przy diecie bez kolacji i słodkiego? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć pozbycia się tłuszczu z okolic ud i brzucha u 18-latka – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym a odchudzanie brzucha – odpowiada Kamila Ziemann
- Skuteczna metoda zrzucenia tłuszczu z brzucha – odpowiada Mgr Daria Jaroszewska
- Sposoby na odchudzanie wałeczków z brzucha – odpowiada Lek. Robert Jan Chmielewski
artykuły
Białkowe śniadanie pomoże schudnąć
Tosty lub płatki z mlekiem na śniadanie? Odstaw je
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Dlaczego polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?
Problem otyłości wśród dzieci stale rośnie. Czas r