Ofiara napaści seksualnej w dzieciństwie

Jakie jest prawdopodobieństwo, że człowiek, który w dzieciństwie stał się ofiarą napaści seksualnej (a nie otrzymał po niej najmniejszego wsparcia), w dorosłym życiu, także w ten sposób skrzywdzi innych?

Nie ma bezpośredniego przeniesienia. Wszystko zależy od uczuć, emocji, poradzenia sobie z traumą, dojrzałości osobowości itp. Jeśli są jakieś wątpliwości, warto skonsultować się z psychologiem psychoterapeutą, który będzie potrafił także pomóc w przepracowaniu trudnych emocji i wydarzeń z dzieciństwa.

Mgr Adam Horak Psycholog

Dobrze, że zauważa Pan taki problem, co u mężczyzn jest raczej rzadkością. Prawdopodobnym wskaźnikiem skutków doświadczonej traumy w dzieciństwie mogą być: impulsywność, wybuchy agresji, nadużywanie alkoholu, ma Pan poczucie, że czasami znajduje się Pan jakby w innym, nierealnym świecie, czemu może towarzyszyć uczucie odrętwienia lub zatracanie granic własnej tożsamości. Warto by również zastanowić się, czy nie odczuwa Pan pragnień do uprawiania seksu z użyciem przemocy lub w jakiś sposób zastępczo już je realizuje, np. korzystając z wydawnictw prezentujących sceny erotyczne z użyciem przemocy. Dobrze by było porozmawiać o niepokojących Pana zachowanych intymnych z partnerką, jeśli nawiązał Pan już taką relację. Proszę jednak nie doszukiwać się u siebie skutków doświadczonej przemocy niejako "na siłę". Pana młody wiek dobrze rokuje na powodzenie terapii, jeśli będzie ona konieczna i, jeśli zdecyduje się ją Pan dobrowolnie podjąć.

Dzień dobry. Prawdopodobieństwo jest raczej niewielkie, z kolei istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia innych problemów natury psychologicznej dlatego warto skonsultować się ze specjalistą. Pozdrawiam.