Poczucie pustki, nieskończoności a możliwe zaburzenia

Witam. Mam czasami problem z własnymi myślami. A dokładnie chodzi o to, że gdy myślę o sobie nagle pojawia się jakaś nieskończoność, nie wiem gdzie jestem, kim jestem i po co tu jestem. Tracę całkowicie poczucie własnej osoby, tak jakbym się rozwarstwiała. W dzieciństwie już mi się to zdarzało, potem minęło i teraz znowu wróciło. Czasami mam również poczucie pustki, na wpół fizycznej i psychicznej, bardzo dziwne uczucie, niespodziewane. Czy jest to objaw jakiegoś zaburzenia ?

Może to być wyrazem kryzysu i budowania tożsamości, pytania siebie o cel i sens swojego życia (które jest charakterystyczne dla osób w Pani wieku). Jeśli będzie się nasilało lub utrudniało funkcjonowanie, może oznaczać także inne zaburzenia i wówczas warto skonsultować się z psychologiem.

Owszem, może to być objaw zaburzenia, choć w oparciu o to, co Pani napisała trudno stwierdzić jakiego (możliwości jest kilka). Nie musi to być jednak nic poważnego. Pani objawy przypominają nieco mechanizm określany przez psychologów jako przeżycie dysocjacyjne. Jeśli chciałaby Pani je prawidłowo zdiagnozować, to polecam wizytę w gabinecie psychologa lub psychiatry.

http://www.gabinetzmian.pl

Stany, które Pani opisuje, mogą lecz nie muszą być objawem zaburzeń. Jest Pani w okresie wchodzenia we wczesną dorosłość, budowania swojej tożsamości i dojrzewania emocjonalnego. Dopóki nie przeszkadzają Pani w codziennym egzystowaniu i nie są dokuczliwe, nic takiego się nie dzieje. Gdyby jednak myśli były coraz częstsze i uporczywe, warto zgłosić się do poradni psychologicznej lub psychoterapeuty, w celu omówieniu tego co Pani odczuwa i zdiagnozowania Pani stanu.

Pozdrawiam serdecznie.