Praca zmianowa a odżywianie

Jestem kobietą lat30. Od miesiąca pracuję na zmianę 4-brygadową: 2xdniówka 12godzin-półtora dnia wolnego-2xnocka 12godzin-3 dni wolnego. Nie wiem jak mam się odżywiać na nocnej zmianie (z domu wychodzę po 17:00, wracam przed 7:00) również jak odżywiać się na następny dzień po takiej nocce ile należałoby spać. Drugie pytanie dotyczy odżywiania na zmianie dziennej kiedy wychodzę po 5:00 wracam przed 19:00. Na zmianie są 3przerwy: 20min, 15min,10min. Bardzo dziękuję za odpowiedź

Witam Panią, w związku z częstymi zmianami godzin rozpoczęcia pracy, Pani organizm jest w ciągłym stresie. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, aby dobrze go odżywić. Niezależnie od pory dnia powinna Pani jeść posiłki co 3,5 godziny, szczególnie jeżeli praca jest fizyczna. Ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem. Najlepszym rozwiązaniem byłyby kanapki przygotowywane w domu, które może Pani szybko skonsumować podczas krótkiej przerwy. Jedzenie powinno być odżywcze i kaloryczne, bogate w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze: olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy. Kanapkę najlepiej obłożyć pieczonym schabem, czy pieczonym kurczakiem, gdyż taka porcja doda Pani więcej energii niż cienki plasterek wędliny. Proszę nie zapominać o warzywach i owocach, które będą doskonałym dopełnieniem posiłku. Jako przekąskę może Pani wziąć z sobą do pracy mieszankę studencką, czy garść orzechów, migdałów, pestek dyni. Produkty te są małe objętościowo, ale kaloryczne. Jeżeli chodzi o sen powinna Pani spać 8 godzin.
Pozdrawiam